Kaszuby – co warto zobaczyć? Gdzie nocować?

Kaszuby to niezwykle malowniczy region. Bardzo zróżnicowany, choć są elementy, które niewątpliwie łączą jego mieszkańców – przywiązanie do tradycji, dbanie o kulturę regionalną oraz otaczającą ich przyrodę. Wszystko to sprawia, że jest to jedna z ciekawszych destynacji na weekend czy nawet dłuższy urlop w Polsce. Co oferują Kaszuby? Co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać? Poznaj pomocne wskazówki!

article cover
materiały promocyjne

Materiały promocyjne partnera

Kaszuby to region obejmujący część Pomorza Gdańskiego, rozpościera się od Brus aż po Hel. Za jego stolicę - choć przez wiele wieków toczyły się w tej kwestii spory - uznaje się Gdańsk. Inne większe miejscowości kaszubskie to m.in. Kościerzyna, Kartuzy, Lębork, Chojnice czy Wejherowo. Całą okolicę otaczają piękne, gęste lasy i wyjątkowe jeziora, często tworzące całe kompleksy. Jeśli chodzi o wodę, niewątpliwie jest to ogromny zasób Kaszub - co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Wodne szaleństwa w wielu odsłonach Mówiąc o Pomorzu Gdańskim, zapewne od razu na myśl przychodzi nam Bałtyk. Słusznie - miłośnicy morza odnajdą się na Kaszubach znakomicie. Już w samym Gdańsku mogą skorzystać z kąpielisk, które odznaczone są Błękitną Flagą - świadczy ona m.in. o bezpieczeństwie i wodzie odpowiedniej jakości.

Kaszuby to jednak znacznie więcej. Część "wodniaków" kocha je przede wszystkim ze względu na wspomniane już jeziora. Świetnym szlakiem wodnym jest np. "Kółko Raduńskie" - tak określa się jeziora raduńsko-ostrzyckie, czyli szlak łączący kilkanaście różnych akwenów z terenu tzw. Szwajcarii Kaszubskiej (Pojezierza Kaszubskiego). Jest to teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, który jest znakomitym miejscem także do wycieczek rowerowych i pieszych. 

Polecanym akwenem do wodnych szaleństw jest też jezioro Wdzydze, które nieraz określa się nawet Kaszubskim Morzem. Dookoła jest świetnie zorganizowana infrastruktura turystyczna - kąpielisko, stanica wodna, a w okolicy wieża widokowa, która pozwala spojrzeć na to wszystko z zupełnie innej perspektywy.

Co więcej, to właśnie nad tym jeziorem - we Wdzydzach Kiszewskich - znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny. Jest to najstarszy skansen w Polsce, pięknie opowiadający historię tego regionu i jednocześnie promujący Kaszuby. Co warto zobaczyć, odwiedzając to miejsce? Poza standardowymi wystawami i poznaniem tradycyjnej zabudowy, np. wiatraków czy kuźni, warto skorzystać z różnego rodzaju warsztatów, jak np. garncarstwa, tkactwa, kaszubskich instrumentów obrzędowych czy malarstwa na szkle. Jest to znakomita rozrywka i nauka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! Bilety ulgowe oraz normalne kosztują kilkanaście złotych, a za dodatkową opłatą można skorzystać ze wsparcia przewodnika.

Miejskie Kaszuby - co warto zobaczyć?  Dla osób, które wolą odpoczynek w bardziej miejskiej scenerii, Kaszuby również mają wiele do zaoferowania. Zaczynając od nieco mniejszych miejscowości, warto wybrać się do Kartuz (po kaszubsku: Kartuzë). Odwiedzić tam można m.in. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera. W Kościerzynie (Kòscérzna) godne polecenia są zaś: Muzeum Ziemi Kościerskiej, które mieści się w niezwykle urokliwym ceglanym ratuszu z 1843 roku, a także Centrum Kultury Kaszubskiej. Co więcej, miłośnicy muzyki mają okazję odwiedzić w tym mieście także Muzeum Akordeonu, które nie bez przyczyny znajduje się właśnie na ziemi kaszubskiej - instrument ten ma długą tradycję w kulturze tego regionu i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe, to muzeum jest jednym z zaledwie kilku w Europie, które opowiadają właśnie o akordeonie. Za wejście do niego zapłacimy tylko kilka złotych.

Miastem, które pod względem turystycznym ma na Kaszubach chyba najwięcej do zaoferowania, jest - oczywiście - wspomniany już Gdańsk. Długi Targ, Bazylika Mariacka, piękny renesansowy ratusz, Europejskie Centrum Solidarności - wymieniać można długo. Co więcej, Gdańsk jest też dobrą bazą wypadową chociażby do Gdyni i Sopotu, dlatego też zatrzymanie się właśnie w tym mieście ma spory sens. Dodatkowo hotel w Gdańsku może mieć wiele atrakcji także w godzinach wieczornych, co w mniejszych miejscowościach nie zawsze jest możliwe.

A gdzie warto nocować? Wybór jest bardzo duży - od apartamentów po 5-gwiazdkowe hotele. Co przy tym ważne, budżet potrzebny na nocleg w Gdańsku może być podobny, a czasami nawet niższy, niż w mniej popularnych miejscowościach. Na pewno jednak warto szukać promocji, jak np. rabaty, które oferuje portal Travelist. Przykładowo na nocleg w 3-gwiazdkowych apartamentach z dostępem do strefy SPA & Wellness, które położone są na samej gdańskiej Wyspie Spichrzów, dostępny jest rabat w wysokości prawie 50%. Dzięki temu noc dla jednej osoby to koszt około 85 zł. Na inny 3-gwiazdkowy hotel jest zaś zniżka w wysokości 27%, na kolejny - tym razem 4-gwiazdkowy - 34% itd. Tego typu wyjazd naprawdę nie musi być kosmicznie drogi, a że na Kaszubach jest co oglądać - warto zaplanować go już teraz!

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas