Królewiec - dawna stolica Prus Książęcych

Miasto założone na rzecznej wyspie szczyci się średniowieczną katedrą biskupów sambijskich oraz uniwersytetem powołanym przez króla Zygmunta Augusta. Profesorem tej uczelni był m.in. słynny filozof Immanuel Kant.

Katedra w Królewcu
Katedra w Królewcu123/RF PICSEL

Najwybitniejszy mieszkaniec miasta, filozof Immanuel Kant, podczas całego swojego życia wyjechał z Królewca tylko raz – do nieodległej Gołdapi. Jego tryb życia i pory spacerów były tak regularne, że mieszkańcy miasta ustawiali według nich zegary.

Kresy kojarzą się nam z takimi miastami jak Lwów, Wilno czy Grodno. Nieczęsto mówi się o Królewcu, czyli współczesnym Kaliningradzie. To miasto w swej 760-letniej historii miało okres, gdy stanowiło cześć państwa polskiego. Od 1525 roku, po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego przez 125 lat Prusy Książęce były lennem Polskiej Korony.

Przynależność do Rzeczpospolitej Obojga Narodów służyła rozwojowi

W tym czasie powstał Uniwersytet w Królewcu, którego statut i prawa nadał król Zygmunt August, obdarzając uczelnię tymi samymi przywilejami jakie posiadała Akademia Krakowska. Wykładał tu Mikołaj Kopernik, a studiował Jan Kochanowski.

Najsłynniejszym profesorem był wielki filozof oświeceniowy Immanuel Kant. Wizytówką miasta jest dziś katedra, choć nie pełni funkcji sakralnych.

Wewnątrz jest muzeum i odbywają się koncerty muzyki organowej. Odnowiona elewacja budowli kontrastuje ze skromnym wystrojem wnętrza. Wśród poloników, które przetrwały w środku, są epitafia Bogusława Radziwiłła, czarnego charakteru uwiecznionego w „Potopie” Henryka Sienkiewicza i jego żony Anny Marii.

Podczas ofensywy Armii Czerwonej w 1945 roku zburzono 80 procent miasta. Taki los spotkał m.in. najstarszą świątynię Królewca, kościół św. Mikołaja na Steindamm, nazywany kościołem polskim. W latach 60-tych wyburzono pozostałości Zamku Książęcego i wzniesiono w tym miejscu socrealistyczną bryłę Domu Rad.

Królewiecki zamek był ostatnim znanym miejscem przechowywana słynnej Bursztynowej Komnaty, którą Niemcy wywieźli w czasie okupacji z Carskiego Sioła pod Petersburgiem, a później ślad po niej zaginął. Zanim odnajdzie się skarb, pozostaje podziwianie kolekcji w Muzeum Bursztynu. Wśród eksponatów jest największy bursztyn świata ważący 4,28 kg!

Wycieczka do Królewca

Wyjazd do Rosji wymaga od obywateli polskich uzyskania wizy. Wydają ją placówki dyplomatyczne w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie (koszt ok. 300 zł). Najdogodniejszym przejściem granicznym jest nowoczesny terminal w Grzechotkach. Z granicy do Królewca jest 65 km, czyli około godziny jazdy.

Podróżujący własnym samochodem powinni wykupić zieloną kartę i ubezpieczenie osobowe. Touroperatorzy proponują kilkudniowe wycieczki autokarowe w cenie ok. 250 zł /osobę na jeden dzień.

Polskie akcenty

Na terenie Obwodu Kaliningradzkiego zamieszkuje ok. 20 tys. osób pochodzenia polskiego. Najliczniejsza jest wspólnota polonijna w Królewcu. W mieście jest wydawany polskojęzyczny miesięcznik „Głos znad Pregoły”, w kościele pw. św. Wojciecha – Adalberta odbywają się nabożeństwa w języku polskim, a w 2012 r. otwarto Centrum Kultury Polskiej (ul. Marata 2).

Kominki i świeczki też zanieczyszczają powietrzeStyl.pl
Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas