Krzywy kościół w Karwinie
Kościół św. Piotra z Alkantary w Karwinie to wyjątkowa atrakcja turystyczna regionu Moraw Północnych. Został zbudowany w roku 1736 w stylu barokowym, na miejscu drewnianego kościoła świętego Marcina, o którym wzmianki pochodzą już z roku 1447. W wyniku działalności kopalni od roku 1854 budynek zapadł się i odchylił o 6,8 stopnia na południe.
Jeszcze na początku lat 90-tych minionego wieku kościołowi groziło zawalenie się, przeznaczono go więc do rozbiórki. Nie został jednak zburzony, w latach 1994-1995 przeprowadzono generalny remont przywracający budowli dawne piękno. Krzywy kościół, nazywany "czeską Pizą“, chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Został wpisany do Czeskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.
Kościół znajdziemy na peryferiach miasta, w dzielnicy Karwina Kopalnie. W przeszłości była ona samodzielnym miastem zwanym Karwinna. Dopiero w roku 1949 doszło do połączenia okolicznych miejscowości i powstało miasto o nazwie Karwina.
Msze święte odbywają się tu regularnie w każdą niedzielę i święto o godzinie 9:30. W miesiącach letnich obiekt bywa otwarty dla zwiedzających w weekendy. Można zarezerwować także zwiedzanie z przewodnikiem. (Kontakt: Parafia Rzymskokatolicka Karviná-Doly Pivovarská 2, 733 01 Karviná-Fryštát, tel.: +420 596 314 455.)
Będąc w Karwinie warto również zwiedzić pałac Fryštát, zbudowany w stylu empire, otoczony pięknym parkiem o powierzchni 36 hektarów. Znajdziemy tu rzadkie odmiany roślin drzewiastych. Pałac jest połączony korytarzem z kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego, pochodzącym z przełomu XIII i XIV wieku. Trasa turystyczna obejmuje zwiedzanie obu obiektów, także w języku polskim.
W dniach od 6.11 do 14.12.2014 w pałacu będzie można zobaczyć jedyną kopię średniowiecznej księgi Codex Gigas, nazywanej ze względu na wizerunek diabła "Biblią Diabła", największego istniejącego średniowiecznego manuskryptu na świecie. Rękopis powstał prawdopodobnie na początku XIII wieku w klasztorze benedyktynów w Podlažicach, obecnie dzielnicy miasta Chrast (25 km od Pardubic). Oryginał jest przechowywany w Szwedzkiej Bibliotece Narodowej w Sztokholmie.