Księgarnia Lello: Gdzie kończy się rzeczywistość, a piękny sen zaczyna
W Porto, mieście położonym na północy Portugalii, jest takie miejsce, gdzie można poczuć się jak w baśni. Wchodzisz do środka i wydaje ci się, że to nie były drzwi wejściowe tylko magiczny portal, który przeniósł cię w najgłębsze zakamarki dziecięcych marzeń. Poznaj jedno z najbardziej zachwycających i pobudzających wyobraźnię wnętrz na świecie.
To niezwykłe miejsce mieści się w centrum Porto i jest nim księgarnia Livraria Lello e Irmão. Ze względu na swój zdumiewający wygląd zasłużyła na miano najpiękniejszej księgarni w Portugalii, a według wielu opinii także na świecie.
Jej historia sięga roku 1869, co daje jej drugie miejsce pośród najstarszych księgarń w Portugalii (starsza jest tylko lizbońska Bertrand). Powstała jako księgarnia Livraria Internacional de Ernesto Chardron. Mieściła się ona wtedy przy Rua dos Clérigos. Księgarnia sprzedawano i kilkakrotnie zmieniała właścicieli, aż w końcu w 1894 roku trafiła w ręce braci José Pinto de Sousa Lello i António Lello. W roku 1919 ich spółka przyjęła nazwę Livraria Lello e Irmão (Księgarnia Lello i Brat). Do spółki wchodzili kolejni członkowie rodziny Lello, a gdy w 1930 roku dołączył do nich zięć, uproszczono nazwę do Livraria Lello i ta nazwa księgarni pozostaje niezmienna do dziś.
Wróćmy jeszcze na chwilkę do położenia Lello. W roku 1906 księgarnia została przeniesiona i od tamtej pory mieści się przy Rua das Carmelitas 144, gdzie obecnie zachwyca swoim neogotyckim urokiem. Swój kunsztowny wygląd zawdzięcza utalentowanemu inżynierowi, którym był Xavier Esteves.
Z zewnątrz budynek Lello wyróżnia się na tle swoich sąsiadów, ale bez wątpienia to dopiero jego finezyjne wnętrze naprawdę zapiera dech. Zaraz po wejściu, w pierwszej kolejności zauważamy czerwone schody, a także wysokie regały, które patrząc ku górze przekształcają się z prostych półek w coraz bardziej ozdobne i kończą się pod pięknie rzeźbionym sufitem. A wszystko to w stylu gotyckim.
Gdy podejdzie się bliżej schodów widać precyzyjnie wykonane ornamenty, nawet po ich wewnętrznej stronie, lecz prawdziwa bajka zaczyna się dopiero podczas wychodzenia na pierwsze piętro.
Majestatyczne schody fantazyjnie rozbiegają się i zbiegają, by na końcu z powrotem rozbiec się w przeciwnych kierunkach.
Niesamowite wrażenie robi także ogromny witraż znajdujący się nad schodami, na którym widnieje wizerunek pracującego kowala i motto księgarni brzmiące: "Decus in Labore", co tłumaczy się jako: "W pracy jest honor".
Na piętrze oprócz regałów pełnych rozmaitych książek znajduje się także mała kawiarnia, gdzie można chwilkę odetchnąć i napić się aromatycznej kawy.
Księgarnia Lello stała się jedyną w swoim rodzaju atrakcją. Średnio odwiedza ją codziennie blisko trzy tysiące osób. Tak liczne wizyty turystów spowodowały w 2015 roku konieczność wprowadzenia niewielkiej opłaty za wstęp, jednak jest ona odejmowana od ceny w przypadku zakupu książki. Dzięki temu księgarnia nie tylko zwiększyła sprzedaż książek, ale także zyskała możliwość finansowania prac konserwatorskich i renowacji.
Ta nadzwyczajna księgarnia, będąca niemalże całkiem innym światem niż świat codzienności, przez dekady swego istnienia przyczyniła się do rozprowadzenia milionów książek, ale co ciekawe także do ich powstania - to właśnie m. in. wnętrzem Lello J. K. Rowling inspirowała się podczas pisania o przygodach młodego czarodzieja.
Jak widać, warto czasem zerknąć do księgarni czy biblioteki w nieznanym dla nas miejscu, bo może nas zabrać w urzekającą podróż do krainy wyobraźni i to nie tylko przez samo czytanie książek. Bajeczna architektura i misternie zdobione wnętrza, mogą stać się znakomitą inspiracją do większej kreatywności i dalszego odkrywania zakamarków świata.
Maria Cieszkowska
Zobacz także: