Nosal - jesienna wycieczka w Tatry

Nie trzeba się wysoko wspinać, by doświadczyć tego, co w górach najpiękniejsze.

Wierzchołek Nosala (1206 m.n.p.m) jest skalisty i odsłonięty. To zaskakujące, że ze względnie niskiego szczytu widok jest tak rozległy i piękny
Wierzchołek Nosala (1206 m.n.p.m) jest skalisty i odsłonięty. To zaskakujące, że ze względnie niskiego szczytu widok jest tak rozległy i pięknyAdam Brzoza/FOTONOVAEast News

Dla amatorów wspinaczki i górskich spacerów stanowią nie lada wyzwanie. Tatry wymagają kondycji i zdrowego rozsądku. Ale nagradzają... widokami, których nigdy ze szczytów innych gór nie zobaczymy. Są jednak trasy dla mniej zaawansowanych, które atrakcją żadnym innym nie ustępują. Wejście na Nosal - niski, w porównaniu do pozostałych tatrzańskich szczytów, jest dla każdego turysty.

To są Tatry w pełnej krasie

Góra Nosal leży bardzo blisko Zakopanego, a wyprawa zajmie nam około 2 godzin. W ramach tak krótkiego spaceru możemy zobaczyć Tatry w pełnej krasie!Nosalem na potoku Bystra. Za kasą TPN czeka na nas podejście prosto na grań. Bardzo szybko nabieramy wysokości i po kilkunastu minutach podziwiamy krajobraz Zakopanego i Gubałówki. A już chwilę później rozpościera się przed nami Giewont i położone w dole Kuźnice.

Szlak biegnie granią efektownie opadającą od wschodu zalesionymi zboczami do Doliny Olczyskiej. Po drodze mijamy niesamowite formacje skalne i po niecałej godzinie marszu docieramy na szczyt Nosala. Tutaj możemy podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr.

Później warto zejść do urokliwej Polany Olczyskiej i dalej w dół Doliną Olczyską lub w kierunku Kopieńca Wielkiego. EJ Podczas wędrówek nierzadko można spotkać pasące się owce. Warto zaglądać do otwartych bacówek. Możemy tam spróbować świeżych, prawdziwych oscypków.

Nagrodą za wędrówkę jest niezapomniany widok na jesienne Tatry
Nagrodą za wędrówkę jest niezapomniany widok na jesienne TatryGERARD/REPORTEREast News

Moc wrażeń na wyciągnięcie ręki

Ze szczytu Nosala możemy podziwiać Giewont, Czerwone Wierchy, rejon Doliny Bystrej, Kasprowy Wierch, oraz szczyty nad Doliną Gąsienicową i doliną Pańszczycy. Doskonale widać też polanę Kalatówki, a na północnym za- chodzie prezentuje się Rów Zakopiański oraz znajdujące się po jego drugiej stronie Pasmo Gubałowskie.

Historia z lotu ptaka

Wejście na szlak zaczyna się tuż przy tamie na potoku Bystra, która leży już na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. To świetne miejsce na odpoczynek. Tama ma już ponad 100 lat, jej długość to około 100 metrów i wykonana jest z imponujących skalnych bloków. Gdy wspinamy się na Nosal, mamy też okazję zobaczyć pięknie odrestaurowany Zespół Dworsko-Parkowy w Kuźnicach im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego z siedzibą Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas