Perły UNESCO tuż przy naszej granicy. Oto najpiękniejsze czeskie zamki
Czechy to nie tylko kraina dobrego piwa, samochodów i knedlików. Może w Polsce nie wiemy o tym jeszcze za dobrze, ale nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się imponującą liczbą zamków. Niektóre z nich to majestatyczne zabytki, znane na całym świecie.
W samej tylko Pradze jest ich aż 18, a mówi się, że w całym kraju prawie dwa tysiące. Czeskie zamki od lat przyciągają rzesze turystów, choć u nas nie są aż tak dobrze znane. Może dlatego, że są nieco oddalone od naszej granicy. Czas jednak, abyśmy je poznali i przede wszystkim odwiedzili.
Ile zamków jest w Czechach?
Według danych podawanych przez ośrodki rządowe Republiki Czeskiej w kraju znajduje się około dwa tysiące zamków, twierdz, fortec i pozostałości po nich. Liczba ta stawia Czechów na pierwszym miejscu wśród europejskich krajów pod kątem zagęszczenia tego typu obiektów. Innymi słowy, w całej Europie nie ma państwa, które miałoby więcej zamków na metr kwadratowy.
Jednak otwartych dla zwiedzających jest jedynie około dziesięciu proc., czyli 200 obiektów. Część z nich to prywatne ośrodki, nad resztą opiekę sprawuje Narodowy Instytut Zabytków (NPU). Pod jego pieczą znajduje się obecnie ponad setka miejsc.
Najpiękniejsze czeskie zamki
Obie wojny światowe były nieco łaskawsze dla obszarów należących dzisiaj do Czech, niż chociażby w przypadku Polski. Wiele ważnych zabytków zachowało się więc bez większych uszkodzeń. Nawet pośród tych dwóch setek można wymienić obiekty, które zasługują na szczególną uwagę. Odwiedzane przez setki tysięcy turystów każdego roku.
Jednym z takich obiektów jest zamek Český Krumlov, u nas najczęściej kojarzony z utworem Heleny Vondráčkovej o malowanym dzbanku (tak, to właśnie ten zamek!). Założony już w połowie XIII w., wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (jak zresztą również zabytkowe centrum miasteczka nieopodal) majestatyczny kompleks położony jest w południowej części kraju, nad górnym odcinkiem Wełtawy.
Zamek zbudowano za sprawą rodziny Witigonen. Po nich pieczę przejął ród Eggenbergów. Pozostawili oni po sobie 40 budynków i obiektów pałacowych z pięcioma dziedzińcami i rozłożystym ogrodem. Będąc w krumlowskim zamku można poczuć atmosferę jak ze średniowiecznej baśni i dotknąć kilkusetletniej historii.
Przeczytaj więcej: Czechy, jakich nie znacie. Co warto zobaczyć na Morawach
Wewnątrz pałacu funkcjonuje kilka muzeów, w tym perła obiektu - barokowy teatr oraz najważniejszy eksponat, wykonana z drzewa orzechowego Złota Karoca. Przed wejściem do zamku do dzisiaj hodowane są niedźwiedzie, sprowadzone tutaj przez jednego z władców.
Najliczniej odwiedzanym jednak przez turystów zamkiem jest Pałac Lednicki w kraju południowomorawskim, przy granicy z Austrią. Pałac w stylu renesansowym powstał co prawda dopiero w XVI, ale twierdza stała w tym miejscu już 300 lat wcześniej. W wieku XVIII obiekt przebudowano raz jeszcze, tym razem w stylu nowogotyckim.
Bardzo ważnym punktem na liście czeskich zamków jest pałac Hluboká, również noszący cechy charakterystyczne dla stylu neogotyckiego, a zaprojektowany tak, by przypominał brytyjski zamek w Windsorze. Bajkowy wygląd obiektu sprawia, że jest on często wykorzystywany przez twórców filmowych.
Magiczne zamki i pałace w Czechach
Od minionego roku NPU wprowadziło także wiele nowości w zabytkach, którymi się opiekuje. W pałacu Uherčice nieopodal Znojma udostępniono nową trasę zwiedzania, w ramach której goście po raz pierwszy od otwarcia obiektu w latach 90. XX wieku mogą zobaczyć odrestaurowane pomieszczenia w północnym skrzydle.
Nowe trasy otwarto w pałacu Opočno (30 km od Kudowy-Zdroju), należącym do najpiękniejszych renesansowych budowli w Czechach. W środku podziwiać można eleganckie sale reprezentacyjne, galerię obrazów, kolekcję broni, egzotycznych eksponatów etnograficznych i trofeów myśliwskich z Afryki i Ameryki, pochodzących ze zbiorów ostatnich właścicieli pałacu, rodziny Colloredo-Mannsfeldów.
Pałac Náměšť nad Oslavou (około 50 km na zachód od Brna) przyszykował natomiast nową, dłuższą trasę zwiedzania i wystawę wielkowymiarowych gobelinów z czasów od renesansu do XIX wieku. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Był siedzibą rodów Žerotínów, następnie Werdenbergów, Kuffsteinów i Haugwitzów. Na gości czekają bogato wyposażone wnętrza kaplicy pałacowej, biblioteki, salonów reprezentacyjnych i prywatnych apartamentów właścicieli pałacu.
Na uwagę zasługuje także pałac Červené Poříčí (30 km na południe od Pilzna), zbudowany w 1611 roku na miejscu pierwotnej twierdzy. Budynek ten należy do najpiękniejszych renesansowych budowli regionu pilzneńskiego. Na liście nie mogło zabraknąć oczywiście znanego zamku Karlštejn, powstały z inicjatywy króla i cesarza rzymskiego Karola IV.
Przeczytaj więcej: Ostas: To skalne miasto w Czechach zachwyca. Widoki zapierają dech!
Co zwiedzić w Czechach blisko granicy?
Skoro w Czechach jest tak dużo zamków, to część z nich musi znajdować się blisko nas, prawda? W zaledwie godzinę drogi od polskiej granicy również znajdziemy mnóstwo obiektów wartych odwiedzenia. Najbliżej granicy polsko-czeskiej są Jansky Vrch, czyli Zamek Javornik, Nachod czy Velke Losiny, położone kilkanaście minut jazdy samochodem od Polski.
Niewiele dalej zobaczyć można majestatyczne podwoje otwartego dla turystów od ponad 200 lat Frydlanta nad Ostrawicą, pałacu Hospital Kuks, czy romantycznego, brytyjskiego Hradeka.
Wymienione tu zamki to jedynie część bogatego dziedzictwa naszych południowych sąsiadów. Aby ułatwić wam poruszanie się po tych informacjach, poniżej pełna lista wspomnianych obiektów:
- Český Krumlov
- Lednice
- Hluboká
- Uherčice
- Opočno
- Náměšť
- Červené Poříčí
- Jansky Vrch
- Nachod
- Velke Losiny
- Kuks
- Frydlant
- Hrádek