Słoneczna alternatywa

Jeśli szukasz alternatywy dla najbardziej popularnych, i tym samym najbardziej zatłoczonych miejsc urlopowych, takich jak Egipt, Tunezja czy Grecja, warto zastanowić się nad największą wyspą we wschodniej części Morza Śródziemnego - Cyprem.

 
 Ewa GajewskaStyl.pl
Wydrążona w skale jaskinia Neofity, pustelnika i pisarza
 Ewa GajewskaStyl.pl

Trudno tu trafić na brzydką pogodę. Zimy są dosyć łagodne (średnia temperatura miesięczna waha się między 10 a 12 stopniami C), natomiast lata - ciepłe (średnie temperatury to 26 - 28 stopni C, przy czym zdarzają się dni, kiedy słupek rtęci osiąga nawet 45 stopni C). Jeśli dodamy do tego świetne zaplecze turystyczne, gościnność mieszkańców oraz wyśmienitą kuchnię, Cypr okazuje się idealnym miejscem na urlop.

Piękne pozostałości przeszłości

Tutejsze zabytki nie mają sobie równych, a sposób, w jaki zagospodarowano ich otoczenie, jest naprawdę imponujący. Znaczna część powstała w czasach starożytnych, aczkolwiek niektóre zostały zniszczone podczas trzęsień ziemi. Z całą pewnością do najważniejszych z nich można zaliczyć te, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - m.in. zabytki archeologiczne w regionie Pafos, stanowisko neolityczne Chirokita oraz zdobione kościoły regionu Troodos.

Bizantyjskie malowidła na ścianach Enkleistry
 Ewa GajewskaStyl.pl

Na wyspie pozostało wiele cennych przykładów sztuki bizantyjskiej. Schowane wśród sosnowych lasów, w górskich dolinach kościoły o drewnianych dachach, kryją wspaniałe malowidła ścienne. Aż dziesięć takich kościołów znalazło się na liście UNESCO. Bizantyjskie malowidła można znaleźć również na ścianach Enkleistry, jaskini Neofity (cypryjskiego pustelnika i pisarza). Do jaskini prowadzą wąskie i strome schody, a samo zwiedzanie polecam jedynie osobom, które nie cierpią na klaustrofobię.

Coś dla wyrafinowanych podróżników

Podstawą cypryjskiej gospodarki jest turystyka. Największe bazy hotelowe znajdują się w dwóch punktach na wybrzeżu - Pafos oraz Agia Napie. Ten pierwszy szczególnie polecam osobom, dla których ważniejsze od piaszczystej, szerokiej plaży są 'zdobycze cywilizacji', takie jak sklepy znanych marek i eleganckie hotele. Druga natomiast to raj dla tych, którzy swój wakacyjny czas spędzają głównie w morzu i na piasku.

W czasach antycznych Pafos było centrum kultu Afrodyty. Nie dziwi więc fakt, że w najbliższych okolicach można natknąć się na miejsca z nią związane - mityczne miejsce narodzin bogini Petra tou Romiou, jej sanktuarium w miejscowości Kouklia czy grotę w pobliżu Polis, gdzie według legendy Afrodyta zażywała kąpieli. Kolejna legenda mówi, że jeśli komuś podaruje się kamień w kształcie serca, znaleziony na plaży przy Petra tou Romiou , osoba ta pokocha nas na całe życie - w związku z tym większość osób napotkanych na tej kamienistej plaży stąpa ostrożnie, nisko pochylając głowę i wytężając wzrok…

W Pafos nie brakuje luksusowych hoteli - na zdj. hotel Almyra
 Ewa GajewskaStyl.pl

Pafos z czarującym portem otoczonym kafejkami i tawernami oraz średniowiecznym fortem, stanowi urokliwą kombinację kosmopolitycznego kurortu i miejsca przesiąkniętego historią. Na każdym kroku można napotkać pozostałości archeologiczne z czasów greckich, rzymskich czy bizantyjskich - dlatego też UNESCO wpisało całe miasto na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Wspaniałe mozaiki podłogowe, odkryte w ruinach rzymskich willi, są datowane na II wiek n.e. Przedstawiają najbardziej znane sceny z mitologii greckiej, a specjaliści uważają je za najlepiej zachowane we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Podczas rejsu w okolicach Agia Napa można podziwiać przybrzeżne jaskinie
 Ewa GajewskaStyl.pl

Zwolennikom czystego wakacyjnego hedonizmu Pafos ma również wiele do zaoferowania - luksusowe hotele, centra handlowe i niezliczona ilość kawiarni, restauracji oraz klubów nocnych skutecznie przyciągają młodych imprezowiczów z całej Europy. Pafos jest również najnowszym celem na mapie miłośników golfa - w tym rejonie znajdują się trzy wysokiej klasy pola golfowe, na których można grać przez cały rok. Natomiast poszukujących ciszy, spokoju i zielonego otoczenia zachęcą na pewno okolice Polis, gdzie główną atrakcją rezerwat przyrody na półwyspie Akamas.

Miłośnicy plaży usatysfakcjonowani

Muzeum Marynistyczne może się pochwalić dużą kolekcją zwierząt morskich
 Ewa GajewskaStyl.pl

Kiedyś mała, senna rybacka wioska, dziś Agia Napa przyciąga tłumy turystów, miłośników słońca, morza i dobrej zabawy. To tutaj w słoneczne dni można spędzić czas na piaszczystej plaży, pływając w ciepłej, turkusowej wodzie lub wybierając się na krótki rejs wzdłuż linii brzegowej, podczas którego nie zabraknie okazji do kąpieli (tylko nie zapomnijcie o kremie z wysokim filtrem, bo słońce na statku opala bardzo szybko!).

Agia Napa jest całkowicie podporządkowana potrzebom turystów - nie brakuje tu sklepów z pamiątkami, atrakcji dla całych rodzin, takich jak wesołe miasteczko czy Aquapark, a także restauracji z kuchniami całego świata (nawet miłośnicy sushi nie będą pozbawieni swoich ulubionych przysmaków).

XVI-wieczny klasztor w centrum Agia Napa to oaza spokoju
 Ewa GajewskaStyl.pl

W samym sercu miasteczka znajduje się XVI-wieczny klasztor. Otoczony wysokim murem, stanowi oazę ciszy i spokoju w centrum turystycznego zgiełku i chaosu. Przy południowej bramie do klasztoru rośnie ogromny, 600-letni jawor, w którego cieniu można się na chwilę schować przed słońcem.

Jak każda szanująca się nadmorska miejscowość, Agia Napa ma swoje Muzeum Marynistyczne. Wyprawa do muzeum przypadnie do gustu przede wszystkim dzieciom, które z pewnością zaciekawi kolekcja muszli najrozmaitszych kształtów i rozmiarów, a także wypchane ryby i inne gatunki morskich zwierząt. Największą dumą muzeum jest replika statku handlowego z IV w. p.n.e., który zatonął u wybrzeży Kyrenii.

Amatorzy nurkowania powinni wybrać się na przylądek Capo Gkreko, gdzie znajdą idealne warunki do uprawiania swojej pasji. Ci, którzy nie lubią nurkować, mogą się tutaj wybrać na spacer po terenie parku narodowego, by podziwiać przyrodę. Trasa dla pieszych prowadzi do wielu punktów widokowych, z których rozciąga się piękna panorama klifowego wybrzeża z wieloma grotami i podwodnymi jaskiniami.

Małgorzata Olszewska

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas