Reklama

Teneryfa: Stąd zobaczysz wszystkie gwiazdy na niebie

Malownicze krajobrazy, piaszczyste plaże i egzotyczna roślinność to tylko niewielka część uroków Teneryfy. Uwielbiana przez turystów wyspa ma do zaoferowania coś, czego nie da się zapomnieć. Teneryfa jest jednym z najlepszych zakątków do obserwowania nocnego nieba. Będąc tam zobaczymy aż 83 gwiazdozbiory i to tylko podczas jednej nocy!

Nocne nieco nad Teneryfą, a mówiąc dokładniej nad Parkiem Narodowym Teide, jest właściwie czarne, co stwarza doskonałe warunki do obserwacji gwiazd. Jak podaje Międzynarodowa Unia Astronomiczna, wizyta na Teneryfie daje szansę ujrzenia aż 83 z 88 istniejących gwiazdozbiorów.

- Rozgwieżdżone niebo nad Teneryfą to zasługa korzystnego położenia geograficznego oraz niezwykle czystego, przejrzystego powietrza. Większa część obszaru parku Teide usytuowana jest na wysokości powyżej 2000 m n.p.m., co gwarantuje bardzo dobrą widoczność. Obserwacji nie utrudniają też żadne zanieczyszczenia świetlne ani zjawiska atmosferyczne typowe dla terenów górskich - mówi Edyta Romanowska z biura podróży R.pl.

Reklama

Niebo nad Teide - światowe dziedzictwo

W 2014 roku niebo nad Teide otrzymało wyróżnienie Fundacji Starlight, którym pochwalić się mogą wyłącznie te miejsca, w których warunki do obserwowania gwiazd są najlepsze. Certyfikat potwierdza niski poziom zanieczyszczeń świetlnych oraz zgodność z wymogami ustanowionymi na rzecz ochrony nieba i jego walorów przyrodniczych. Oznacza to, że Park Narodowy Teide uzyskał rangę światowego dziedzictwa i stał się jednym z najważniejszych turystycznych zakątków na wyspie.

W parku znajduje się jedno z najnowocześniejszych obserwatoriów astronomicznych na świecie - Observatorio del Teide, położone na wysokości 2400 m n.p.m. Możemy zobaczyć stamtąd aż 83 konstelacje, skorzystać z teleskopów dalekiego zasięgu i wysłuchać opowieści przewodników, które pozwolą nam jeszcze lepiej zrozumieć to, co widać na rozgwieżdżonym niebie.

Skąd najlepiej widać gwiazdy?

Obserwatorium del Teide nie jest jedynym miejscem na Teneryfie, z którego można obserwować gwiazdy. Jednym z najczęściej obieranych punktów widokowych jest również naturalna platforma skalna Las Cañadas, położona w Parku Narodowym Teide na wysokości ponad 2700 m n.p.m. Z tego miejsca można podziwiać piękno gwieździstego nieba o każdej porze roku, a w sierpniu - deszcz meteorytów z roju Perseidów.

Dobrym punktem obserwacyjnym jest także góra Guajara (2718 m n.p.m.). Jest to najwyższy punkt Parku Teide oraz trzeci co do wysokości szczyt wyspy. Wspinaczka nie należy do najprostszych, ale widok z niego wart jest wysiłku. Możemy podziwiać stamtąd gwiazdozbiór Kasjopei i Pegaza, a po nocnym widowisku czeka na nas jeszcze zapierający dech w piersiach wschód słońca.

Garachico i Masca, czyli pozostałe atrakcje Teneryfy

Lista atrakcji Teneryfy bynajmniej nie kończy się na gwiazdach i obserwatoriach. Wyspa słynie także z piaszczystych plaż, zróżnicowanego krajobrazu i niezapomnianych widoków. Podróżując po niej, warto odwiedzić między innymi zieloną dolinę Masca z tradycyjną kanaryjską architekturą. Z osady położonej w górach Teno biegnie szlak turystyczny, prowadzący przez wąwóz Barranco de Masca do czarnej plaży Playa de Masca, malowniczo ukrytej pomiędzy klifami.

Wielką atrakcją Teneryfy są także skalne baseny Garachico, powstałe po erupcji wulkanu w 1706 roku. Niesamowite skalne formacje tworzą dziś naturalne baseny z krystalicznie czystą wodą i rybami subtropikalnymi. Warto wspomnieć także o zróżnicowanej linii wybrzeża, na której znajdziemy aż 70 plaż o różnych rodzajach piasku. Godne uwagi są zwłaszcza brązowa Playa de Arena oraz Playa de las Teresitas pokryta złocistym piaskiem z Sahary.

Nie zapominajmy także o lokalnych świętach patronów, które na Teneryfie obchodzi się wyjątkowo hucznie. Mieszkańcy wiosek przywdziewają wtedy ludowe stroje, dekorują budynki i wozy. Nad nimi unosi się klimatyczna kanaryjska muzyka i zapach lokalnych przysmaków.

Warto tutaj wspomnieć o fiestach odbywających się w czerwcu: Fiesta de la Virgen del Mar, El Charco (1 czerwca), Fiesta de San Pedro, La Charca (6 czerwca), Fiesta de San Juan, Los Pozos (24 czerwca), Fiestas de San Marcial (30 czerwca).

W lipcu można z kolei uczestniczyć w Fiestas del Sagrado Corazón, Fabelo (3 lipca), a we wrześniu - Fiestas de la Peña (20 września). Warto także pamiętać o karnawale - wtedy różnego rodzaju atrakcje można znaleźć praktycznie na całej wyspie.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Teneryfa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy