Reklama

Valletta - piękna historia, strome schody i moc zabytków

Miasto Valletta uważane jest za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie. Takiego zagęszczenia zabytków trudno szukać gdzie indziej - znajduje się ich tu aż 320. Co można, a co koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Malty?

Miasto za murem

Historia miasta Valletta rozpoczyna się w 1530 roku, kiedy joannici przybyli na wyspę. Na początku swojej obecności osiedlili się nad zatoką Birgu. Jednak kiedy wielkim mistrzem zakonu został Jan de La Vallette, polecił on przenieść siedzibę na wzgórze Sciberras i zbudować otoczone murem miasto, które zostało nazwane na jego cześć. Prace budowlane rozpoczęły się 28 marca 1566 roku, niedługo po odparciu ataku wojsk tureckich. Pierwszy etap budowy zakończył się w 1574 roku, a ukoronował go oddany do użytku Pałac Wielkich Mistrzów. 

Co ciekawe kiedy postanowiono założyć Vallettę, zadanie zaprojektowania powierzono Francesco Laparelli, uczniowi słynnego Michała Anioła. Jego projekt zakładał, że miasto będzie składało się z ulic, które będą krzyżowały się pod kątem prostym.

Reklama

Valletta wyróżnia się także dzięki charakterystycznemu nierównemu ukształtowaniu okolicznych terenów, na których jest zlokalizowane - wiele ulic zastąpiono schodami o niskich, ale długich stopniach.

Czytaj więcej: To może być wakacyjny hit wśród Polaków. Nie przepłacisz za wyjazd

Od 1575 roku w mieście funkcjonował szpital Sacra Infermeria, którego najdłuższa sala szpitalna na świecie mierzy 56 metrów. Obecnie w tym miejscu znajduje się teatr i centrum konferencyjne. 

Pod koniec XVII wieku Malta została zajęta przez wojska francuskie, ale od 1800 roku stała się częścią Korony Brytyjskiej. Dopiero od 1974 roku Malta funkcjonuje jako niezależne państwo — republika parlamentarna. 

Valletta, podobnie jak cała Malta, znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, co oznacza bardzo łagodne zimy i długie, ciepłe, a czasem nawet gorące lata. W mieście panuje średnia roczna temperatura wynosząca 23'C w dzień i 16'C w nocy. Valletta cieszy się tytułem najbardziej słonecznego miasta Europy.

Raj dla turystów zainteresowanych zabytkami

Co można zobaczyć w tym mieście pełnym zabytków? Przede wszystkim kościoły, historyczne budynki z ciekawymi dziejami, są idealnym miejscem dla miłośników historii. Drugim punktem wycieczek są zajazdy, piękne budynki pełne opowieści o rycerzach zakonu maltańskiego i zakonnych intrygach. Trzecim przystankiem powinny być biblioteki i muzea, to tutaj możemy lepiej poznać ten wyspiarski kraj, jego kulturę i historię.

Czytaj więcej: Egipt ma konkurencję? Jeden z niegdyś popularnych krajów wraca do gry

Obowiązkowe punkty zwiedzania

W Vallettcie znajduje się ponad 320 zabytków, jest więc z czego wybierać. Nie jest trudne stworzenie krótkiej listy najważniejszych z nich.  

  • Pałac Wielkiego Mistrza - tutaj możemy zwiedzać salę reprezentacyjną, zbrojownię, Salę Gobelinów i piękny dziedziniec z posągiem Neptuna. W Pałacu mieści się obecnie siedziba prezydenta.
  • Katedra św. Jana - koneserzy malarstwa zachwycą się tu obrazem  Caravaggia przedstawiającym ścięcie Jana Chrzciciela. Podłoga katedry wyłożona jest płytami nagrobnymi maltańskich rycerzy, co robi również ogromne wrażenie. 
  • Konkatedra świętego Jana - tu możemy obejrzeć osiem kaplic, poświęconych kolejno jednemu z języków używanych w zakonie joannitów.
  • Fort św. Elma - wspaniały zabytek architektury obronnej, który odegrał kluczową rolę w obronie miasta przed turecką armią.
  • Fontanna z czterema trytonami - Tu turyści zbierają się najczęściej po zmroku, ze względu na piękną iluminację. Znajdziemy ją przed Bramą Główną Valletty. 
  • Kościół Najświętszej Marii Panny - wybudowany pod koniec XVI wieku barokowy kościół to kolejne miejsce, którego nie powinno zabraknąć na naszej liście zabytków wartych zobaczenia. 
  • Bazylika Matki Bożej Bezpiecznej Przystani i św. Dominika w Valletcie — piękne malowidła na suficie bazyliki od dawna przyciągają spragnionych wspaniałych doznać turystów. 
  • Atrakcją samą w sobie są również uliczki miasta - jak wspomnieliśmy, położenie Valletty sprawia, że kręte trakty zmieniają się częściowo w schody. Długi spacer staje się wręcz niezapomnianym przeżyciem i spotkaniem z prawdziwą tkanką miasta.

Zobacz również: Popularność Turcji nie spada mimo trzęsienia ziemi. Polacy wciąż rezerwują wyjazdy na wakacje

 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Malta | zwiedzanie | zabytki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy