Reklama

Reklama

Storczyk marnieje w oczach? Przyjrzyj się uważnie jego liściom

Wciornastki i przędziorki sprawiają, że storczyki marnieją i więdną. Im szybciej postaramy się je wytępić, tym większa szansa na uratowanie rośliny. Jak rozpoznać żerowanie szkodników na storczykach? Jak pozbyć się wciornastek i przędziorek?

Jak rozpoznać, że wciornastki zaatakowały storczyka?

Dla storczyków i w zasadzie wszystkich roślin domowych niebezpieczne nie są wciornastki, ale ich larwy, bo to one żywią się sokiem, który wysysają z liści, pędów i łodyg rośliny. Owady są bardzo małe i niemal niewidoczne gołym okiem, dlatego wciornastki na storczyku można wykryć, uważnie obserwując jego liście. W pierwszej fazie zauważysz srebrzysty połysk na zewnętrznej stronie liścia w miejscach, które zostały uszkodzone przez szkodniki. Od spodu będą zaś widoczne czarne plamki. Jeśli inwazja się rozprzestrzeni, może doprowadzić do zwijania i deformacji liści i pędów oraz usychania kwiatów.

Reklama

Jak pozbyć się wciornastek ze storczyków? 

Jeśli zauważymy wciornastki na storczyku, natychmiast należy podjąć walkę z nimi. Pierwszym krokiem powinno być odseparowanie zakażonej rośliny, by szkodniki nie rozprzestrzeniły się na inne okazy. Jak pozbyć się wciornastek ze storczyków? Skuteczną metodą może okazać się domowy oprysk na wciornastki.

  1. Przygotuj dwa litry letniej wody. 
  2. Dodaj do niej cztery łyżki oliwy z oliwek. 
  3. Dolej odrobinę płynu do naczyń. 
  4. Miksturę dobrze wymieszaj i pozostaw do całkowitego ochłodzenia. 

Spryskuj storczyka, tak przygotowanym preparatem do 2 - 3 dni. Pamiętaj, aby robić przerwy pomiędzy opryskami, by nie dopuścić do zatykania porów liści.

 Zobacz również: Jak zwalczyć wciornastki na kwiatach domowych?

Jak rozpoznać, że przędziorki zaatakowały storczyka? 

Przędziorki to gatunek roztocza z gromady pajęczaków, który żywi się sokami wysysanymi z liści roślin. Na storczykach najczęściej żerują dwa gatunki tych szkodników: przędziorek chmielowiec i przędziorek storczykowiec. 

Przędziorki na storczyku można rozpoznać, uważnie obserwując liście rośliny. Przede wszystkim po ich spodniej stronie, blisko podłoża pojawiają się niewielkie, delikatne pajęczynki. Natomiast zewnętrzna strona liścia zaczyna przypominać żółto-zieloną mozaikę, którą tworzą przebarwienia wywołane żerowaniem przędziorka. Silnie zaatakowane liście zaczynają usychać.

Aby mieć pewność, że przędziorki na storczyku mają swoje żerowisko, można przetrzeć dolną część liścia wilgotny wacikiem, jeśli pojawią się na nim czerwone bądź czarne plamki, to znak obecności szkodników.

Zobacz również: Popełniasz ten błąd? Jest zabójczy dla storczyków

Jak pozbyć się przędziorków ze storczyka? 

Jak pozbyć się przędziorków ze storczyka? Pierwszą i najważniejszą kwestią w walce z tymi szkodnikami jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Pajęczaki te w suchym klimacie czują się jak na ekskluzywnych wakacjach, dlatego walkę z nimi należy rozpocząć od nawilżenia powietrza. Gdy ten warunek zostanie spełniony, można przejść do przygotowania domowego oprysku na przędziorki

  1. Do butelki z atomizerem wlej litr wody. 
  2. Dodaj do niej 20 - 25 kropli olejku lawendowego. 
  3. Preparat dobrze wymieszaj i spryskaj nim storczyka. 
  4. Zabieg powtarzaj, co 2 -3 dni przez dwa tygodnie.

Zobacz również: Jak nawozić storczyka jesienią i zimą?


Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy