Reklama
Piękny ogród i balkon

Tani produkt z apteki. Posyp nim ziemię, a pleśń i ziemiórki nie będą miały wstępu do doniczki

Pleśń w doniczce to uciążliwy, nie tylko estetyczny problem. Jej strzępki mogą wnikać w głąb podłoża, a w efekcie doprowadzają do zamierania i więdnięcia rośliny. Jak pozbyć się pleśni z doniczki? Pomocny będzie węgiel aktywny, który znajduje wiele zastosowań w uprawie roślin doniczkowych.

Co to jest węgiel aktywny? 

Węgiel aktywny to środek wytwarzany z węgla kopalnego, drewna, torfu, siana czy skorup orzechów. Materiały organiczne poddawane są procesowi karbonizacji w temperaturze 400 - 800 stopni Celsjusza, a następnie aktywowane. Dzięki temu procesowi węgiel zyskuje właściwości absorpcyjne, które wykorzystywane są w medycynie do usuwania toksyn z organizmu i leczenia zatruć pokarmowych. Właściwości te sprawiają, że węgiel aktywny bywa też wykorzystywany w uprawie roślin. Środek stanowi odpowiedź na wiele pytań: Jak pozbyć się pleśni w doniczce i zapobiec jej powstawaniu? Jak  ukorzenić sadzonki? Jak pozbyć się ziemiórek i nicieni

Reklama

Węgiel aktywny do roślin: Warto dodać do podłoża

Przygotowujesz się do sadzenia bądź przesadzania swoich domowych upraw? Warto zatem zaopatrzyć się w węgiel aktywny do roślin. To preparat w formie ziaren bądź granulek, które możesz wymieszać go z samodzielnie komponowanym podłożem lub ziemią uniwersalną. W sklepach dostępne są też gotowe podłoża zawierające ten składnik.

Jak działa węgiel aktywny do roślin? Podobnie jak węgiel leczniczy na ludzi. Preparat absorbuje toksyny z gleby — metale ciężkie, pestycydy, chlor. Dzięki niemu w podłożu nie będą rozwijać się bakterie, grzyby i inne patogeny, które mogą powodować choroby roślin. Węgiel aktywny jest też sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu z doniczki. Podłoża z dodatkiem czarnego pierwiastka nie lubią też nicienie i ziemiórki.

Zobacz również: Węgiel aktywny: Nietypowe zastosowania

Jak pozbyć się pleśni z doniczki?

Pojawiła się pleśń w doniczce? Domowe sposoby z użyciem cynamonu czy sody zawiodły? To znak, że pora sięgnąć po węgiel aktywny do roślin, który zabezpiecza podłoże przed rozwojem grzybów, w tym pleśni i bakterii.

Czasem problem pleśni dotyka tylko jednej doniczki wówczas, zamiast kupować litrowe opakowania węgla aktywnego do roślin, możemy odwiedzić...aptekę. Tak, węgiel leczniczy także pomoże uporać się ze spleśniałym problemem. Opakowanie węgla aktywnego w aptece to koszt około 7 złotych. Wystarczy rozkruszyć tabletki, proszek rozprowadzić po powierzchni podłoża, a następnie wymieszać węgiel z glebą na głębokość 1 centymetra.

Zobacz również: Czym są ziemiórki i jak się ich pozbyć? Domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Węgiel aktywny do roślin: Wypędzi ziemiórki z doniczki

W uprawie roślin problemem bywa nie tylko pleśń w doniczce. Domowe sposoby miłośnicy kwiatów często muszą stosować też w walce ze szkodnikami. Jak pozbyć się ziemiórek? Okazuje się, że tutaj także pomocny może okazać się węgiel aktywny. Nicienie i ziemiórki wyjątkowo nie lubią podłoża wzbogaconego o ten czarny pierwiastek.

Tani ukorzeniacz z apteki 

Zastanawiasz się jak ukorzenić fikusa czy aloes? A może dostałeś pęd wyjątkowo smacznego winogrona? Chcesz by gałązkę klonu czy róży wypuśiła korzenie? We wszystkich tych sytuacjach pomoże węgiel aktywny. W zasadzie można by powiedzieć, że jest to tani ukorzeniacz z apteki. Wystarczy, że dodasz sproszkowaną tabletkę do wody, w której trzymasz sadzonkę pędową. Dzięki temu roślina szybciej się wypuści korzenie, a w wodzie nie będą rozwijały się szkodliwe patogeny.

Zobacz również: Małe muszki latają u ciebie w mieszkaniu? Sprawdź kwiaty!

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: węgiel aktywny | rośliny doniczkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy