Jak zacząć przygotowania do świąt?
Grudzień to intensywny czas przygotowań do świąt, porządków, gotowania, a także pożegnania starego roku. Zazwyczaj czeka na nas mnóstwo obowiązków, dlatego warto rozłożyć je w czasie. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie planera, który pomoże nam z organizacją zadań.
Zwyczajem, który stosowany jest w prawie każdym polskim domu, jest ubieranie drzewka świątecznego. Najlepiej to zrobić na początku grudnia, rozpoczynając tym cały okres świąteczny. Zwyczaj ten polega na przystrojeniu choinki bombkami, łańcuchami oraz światełkami. Tym sposobem w domu zagości świąteczny klimat, a wraz z nim porządki będą przyjemnością.
Pierwszy tydzień możesz poświęcić na cięższe porządki po to, aby później skupić się na przyjemniejszych obowiązkach. Mycie fug, okien, pranie firanek lub czyszczenie szafek należą do bardziej uciążliwego sprzątania, dlatego warto mieć to z głowy. Tym sposobem będziesz mieć więcej czasu na gotowanie, dekorowanie mieszkania lub odpoczynek.
Sporządź listę potraw, które zamierzasz przygotować na wigilię i kolejne dni świąt. Sprawdź zapasy w swojej kuchni, przygotuj listę produktów oraz kolejność z jaką zamierzasz je wykonać. Kolejną rzeczą będzie sporządzenie listy prezentów, a co za nim idzie, wydatków. Warto podejść do tego racjonalnie, aby nie przekroczyć wyznaczonego budżetu.
Istnieją ciasta oraz potrawy, które można przygotować wcześniej i zaoszczędzić trochę czasu. Początek grudnia to idealny czas, aby upiec pierniczki dojrzewające. Wcale nie musi być to uciążliwe i monotonne. Zaproś rodzinę do zabawy, udekoruj je lukrem i wróć do nich w wigilię! Przez 3 tygodnie zdążą one zmięknąć.
Kartki świąteczne to tradycja, od której wiele osób zaczyna odchodzić. Mimo wszystko, miło jest dostać kartkę od osoby, z która mamy niewielki kontakt. Każdy chce czuć się ważny, dlatego tak miły gest, może wywołać uśmiech na niejednej twarzy.
Gdy pozostało już tylko dwa tygodnie, warto zajrzeć do lodówki i udać się na zakupy spożywcze. Warto pamiętać, że w tym czasie w sklepach jest ogromny ruch, dlatego najlepiej kupić niektóre produkty dużo wcześniej. Może to być cukier, mąka, mak i inne produkty sypkie. Z wyprzedzeniem można przygotować masę makową, barszcz, bigos, chleb, pasztet, czy kompot z suszu.
Zobacz także: