Reklama

Ile filiżanek kawy możesz wypić w jednym dniu?

Kawa dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem każdego poranka. W odpowiednich dawkach poprawia funkcjonowanie wątroby i systemu odpornościowego. Ile filiżanek dziennie możemy wypić by nie przedobrzyć?

Popularny mit na temat szkodliwości kawy wciąż zbiera swoje żniwa. Choć niewątpliwie nadmiar kofeiny nie jest dobry dla naszego zdrowia, naukowcy z Harvard School of Public Health udowodnili, że pijąc kawę możemy przysłużyć się naszemu samopoczuciu. Oprócz rzeczy oczywistych, jak to, że czarny napój pobudza krążenie krwi czy wzmaga koncentrację, kilka faktów może zaskoczyć nawet zatwardziałych kawoszy. Jak piszą Naukowcy z Harvardu  w "World Journal of Biological Psychiatry", po wypiciu gorącego eliksiru wzrasta poziom serotoniny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji. Kawa okazuje się być pomocna również w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona oraz w przeciwdziałaniu Alzheimerowi. Kofeina obecna w kawie poprawia pracę serca, zmniejsza dolegliwości spowodowane zbyt intensywnym treningiem oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną sportowców. Mając na uwadze wszystkie zalety powinniśmy jednak pamiętać, by nie przesadzić. Ile możemy wypić, by sobie nie zaszkodzić?

Reklama

Co za dużo to niezdrowo

Jeszcze do niedawna, propagatorzy zdrowego stylu życia często opowiadali się za całkowitą rezygnacją z kawy. Dziś już wiemy, że w odpowiednich dawkach ten ulubiony napój milionów ludzi ma działanie prozdrowotne. Ciężko jednak określić, ile tak naprawdę filiżanek kawy możemy wypić, nim przekroczymy granicę. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności określił maksymalną bezpieczną dawkę dzienną na 5 filiżanek espresso. To sporo, jednak musimy pamiętać, że zalecenie to bierze pod uwagę, że nie spożywamy kofeiny z innych źródeł takich jak herbata, napoje energetyczne czy cola, dlatego bezwzględnie nie powinniśmy przekraczać tej dawki.

Podobne zdanie na temat bezpiecznej ilości kawy mają Amerykanie, którzy w swoich publikacjach naukowych przedstawili wiele korzyści zdrowotnych wynikających z picia kawy w ilości większej niż 1-2 filiżanki dziennie. Badania przeprowadzone Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wskazują między innymi zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy typu II. Jaka dawka kawy została uznana przez naukowców za odpowiednią i bezpieczną dla zdrowia?

Od trzech do pięciu filiżanek dziennie, czyli do około 500 mg kofeiny na dobę, w zależności od rodzaju kawy. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że większość Włochów znanych ze swojego zamiłowania do tego napoju, wypija zaledwie 2-3 filiżanki dziennie. 

Jaka kawa?

To, na ile filiżanek możemy sobie pozwolić, zależy przede wszystkim od rodzaju kawy. Kawa parzona, zawiera przeciętnie od 70 do 140 mg kofeiny w porcji 250 ml. Ilość ta waha się ze względu na proporcje zmielonych ziaren i wody. Podobnie jest z kawą rozpuszczalną. Dwie łyżeczki kryształków zalane około 220ml wody zawierają około 50-80 mg kofeiny. Nawet kawy bezkofeinowe potrafią zawierać od 1 do 7 mg kofeiny w średnim kubku. Co ciekawe, zawartość kofeiny w tradycyjnym espresso to aż 1700-2250mg/l. Na szczęście nikt nie spożywa aż takich ilości, a przeciętna porcja 30 ml zawiera już około 65 mg kofeiny. Wielbiciele delikatnych kaw z mlekiem jak cappuccino, café au lait czy latte macchiato nie muszą się więc martwić - ich ulubione gorące napoje zawierają dokładnie tyle samo kofeiny, ponieważ bazują na tradycyjnym espresso. To dobra wiadomość dla wszystkich kawoszy. Picie 3-4 filiżanek dziennie dla osób, którym lekarze nie zalecili ograniczenia kofeiny, jest nieobciążające dla organizmu. Dlatego od dziś możemy bez skrupułów rozpocząć dzień od mocnego espresso przygotowanego ze świeżo zmielonych ziaren w automatycznym ekspresie Philips 5000 LatteGo. Na deser dla siebie i znajomych zaserwujemy profesjonalnie przyrządzone latte macchiato, a popołudniu możemy usiąść przy książce popijając mleczną café au lait.

Wbrew pozorom przygotowanie idealnej kawy z przepysznym mlekiem wcale nie musi być takie trudne. Ekspres Philips 5000 wyposażono w innowacyjny system mleczny LatteGo.  Stworzone przez kawowych ekspertów rozwiązanie jest banalne w użyciu nawet dla największego laika, a jego czyszczenie trwa zaledwie kilkanaście sekund, ponieważ nie zawiera żadnych rurek i przewodów, w których mógłby zbierać się uporczywy brud. Jednym słowem, LatteGo to najszybszy w czyszczeniu system spieniania mleka*. To pozwoli nam wreszcie cieszyć się pyszną, świeżo zmieloną kawą z mlekiem w prosty sposób bez wychodzenia z domu!  

Materiał powstał we współpracy z marką Philips.

*Na podstawie testów konsumenckich przeprowadzonych na próbie 84 uczestników przez niezależną agencje badawczą, porównujących wiodące automatyczne ekspresy do kawy z  systemem "One touch cappuccino" (luty 2018, Niemcy

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama