"Nad życie": Życiowe lekcje zawarte w rozmowach
"Nad życie" to książka, wobec której nie da się przejść obojętnie. To życiowe lekcje zawarte w 8 rozmowach z osobami doświadczającymi bliskości śmierci na co dzień - w pracy na oddziale intensywnej terapii, w hospicjum, jako wsparcie pacjentów czekających na przeszczep serca albo podczas policyjnych negocjacji. Są to opowieści o sytuacjach granicznych, towarzyszeniu umierającym oraz o osobach, które mierzą się ze śmiercią najbliższych.
Czy można umrzeć z uśmiechem na twarzy? Jak ludzie zmieniają się w obliczu śmierci? Czy ten, kto dobrze żył, dobrze umiera? Lekarz na oddziale intensywnej terapii, negocjatorka rozmawiająca z potencjalnym samobójcą na dachu budynku, kapelan w hospicjum - to oni na co dzień obcują ze śmiercią i mogą powiedzieć nam o niej najwięcej. Są uważnymi i współczującymi przewodnikami i przewodniczkami po rzeczywistości, która większości z nas wydaje się odległa i niedostępna. Wejście do ich świata daje nam niepowtarzalną szansę, żeby oswoić to, co nieuniknione.
Śmierć to przecież jedyne doświadczenie, które czeka nas wszystkich. A im bardziej od niej uciekamy, tym jest ona później trudniejsza. Szczere i otwarte rozmowy, bez tabu i niedomówień, pomagają zobaczyć nasze życie we właściwych proporcjach: z całym jego ciężarem, ale i zachwycającą lekkością i pięknem. O tym właśnie jest ta książka. To zapadające w pamięć historie, które uczą żyć pełnią życia
Ta książka to ważne świadectwo lekarzy, psychologów czy duchownych, którzy opowiadają o swojej pracy. Towarzyszą umierającym, są przewodnikami i przewodniczkami, tak bardzo potrzebnymi w najtrudniejszych chwilach.
"Nad życie" pomaga zrozumieć, jak wiele możemy nauczyć się od umierających, także tego, jak żyć pełniej. Jesteśmy przekonani, że to tytuł ważny i potrzebny, przy tym do głębi poruszający.
"Książka, która pokazuje, co jest w życiu najważniejsze. Poruszająca" Dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska
"Te rozmowy z mądrymi, wrażliwymi osobami dają szansę na ważny krok ku osobistej dojrzałości. Poznajemy przemyślenia i uczucia lekarzy, psychologów i księży towarzyszących tym, którzy umierają, oraz ich bliskim. I nie są to opowieści przygnębiające. Paradoksalnie: namysł nad umieraniem podpowiada, jak żyć." Prof. Bogdan de Barbaro