Reklama

Reklama

Nordland Art Festival

Pierwsze gwiazdy Nordland Art Festival 2011 to wykonawcy czasem skrajnie różni, reprezentujący gatunki muzyczne od jazzu po ekstremalną elektronikę.

Na dużej scenie Festiwalu zagra Jaga Jazzist, najsłynniejszy nu-jazzowy zespół złożony z dziewięciu muzyków. Norweska grupa zaprezentuje swoje klasyczne, powstające od 1994 roku utwory, a także nasączone post-rockowymi akcentami kawałki z ostatniego krążka "One Armed-Bandit". Koncert Jaga Jazzist poprzedzi występ pochodzącego także z Norwegii, ale mocno inspirującego się nowojorskimi brzmieniami saksofonisty Hakona Kornstada.

Na Nordland Art Festival wystąpią także: najgorętszy młody zespół na fińskiej scenie muzycznej French Films, duński, grający na żywo drum'n'bassowy duet Bottled In England, Finowie Keke i Ana tworzący elektroniczną grupę JESSE oraz polski zespół Blisko Pola. Kolejnych wykonawców Nordland Art Festival poznamy na początku sierpnia. Koncerty zostaną uzupełnione przez pokazy filmów skandynawskich. Będzie można obejrzeć około czterdziestu produkcji, zarówno kultowych, jak i nowych obrazów ze Szwecji, Norwegii, czy Danii.

Reklama

Nordland Art Festival w Łodzi, to wydarzenie, które z jednej strony prezentuje w Łodzi coraz popularniejsze na świecie projekty muzyczne z krajów skandynawskich i bałtyckich. Z drugiej strony pełni rolę targów, na których spotykają się przedstawiciele branży muzycznej, głównie ze Skandynawii i Polski. Dlatego poza koncertami i pokazami filmowymi w Łodzi odbędą się seminaria dotyczące branży muzycznej. Na nowej, klubowej scenie zagrają młode polskie zespoły, które będą miały okazję zaprezentować się przedstawicielom skandynawskich przemysłów muzycznych. W tym roku odbędzie się druga edycja imprezy.

Jaga Jazzist to jeden z najpopularniejszych na świecie nu-jazzowych zespołów. Założony w 1994 roku przez braci Larsa i Martina Horntvethów kolektyw liczy aktualnie aż dziewięciu członków. Grupa nie skupia się jedynie na nu-jazzie, nie stroni też od elektroniki i brzmień progresywnych. Ostatni, wydany w zeszłym roku album Jaga Jazzist "One Armed-Bandit" zaskoczył wieloma post-rockowymi akcentami. Ich koncerty to prawdziwe show, poza tradycyjnym składem - gitara, bas, klawisze perkusja - muzycy grają na instrumentach dętych, kontrabasie czy cymbałach.

Hakon Kornstad to weteran norweskiej sceny jazzowej. Saksofonista ma na swoim koncie kilkanaście płyt, zarówno solowych, jak i wydanych w kooperacji z innymi muzykami. Współpracował z najznamienitszymi gwiazdami współczesnego jazzu, np. Patem Methenym i Anją Garbarek. Jego płytę "Elise" z 2008 "New York Times" nazwał "klejnotem". Pismo "Jazz Times" uznało Kornstada za jedną z największych nadziei współczesnego jazzu, a wpływowy magazyn "All About Jazz" o albumie "Eight Tunes We Like" pisał: "jedna z najlepszych płyt 2005 roku". Hakon Kornstad łączy klasyczne brzmienie saksofonu z improwizacjami. To nie jest jazz, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Kornstad podczas koncertów nie tylko gra na saksofonie, ale też na żywo miksuje swoją muzykę. Norweg daje kilkadziesiąt koncertów rocznie, mieszka w Nowym Jorku i Oslo.

Bottled In England grywają na największych europejskich festiwalach. W tym roku pojawili się już na SPOT i kultowym Roskilde. Swoją muzykę określają mianem drum'n'bassu, ale ich brzmienia są dużo bardziej skomplikowane niż większości muzyków działających w tym gatunku. Duet korzysta z perkusji, syntezatorów i komputerów. Tworzą na żywo, a ich brzmienia są godne XXI wieku. Bottled In England pochodzą z Danii.

Nordland Art Festival 2011 - 6-8 października, Łódź, Filharmonia Łódzka, klub Jazzga, kluby w okolicach ulicy Piotrkowskiej.

Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje