A gdyby tak… zamieszkać na Księżycu?

Choć ostatni załogowy lot na Księżyc odbył się prawie pół wieku temu, ludzkość nigdy nie przestała marzyć o kolonizacji ziemskiego satelity. Naukowcy i architekci regularnie opracowują również futurystyczne projekty, które mogłyby stanąć na srebrnym globie. Oto jeden z nich.

article cover
123RF/PICSEL

A gdyby tak… zamieszkać na Księżycu?

Od czasu programu Apollo sporo się zmieniło. I to nie tylko w kwestii techniki, ale również wyobraźni. Pół wieku temu projektanci zdobywców kosmosu chcieli lokować w koloniach nakrytych szklanymi kopułami domów, połączonych ze sobą transparentnymi korytarzami. Wnętrza konstrukcji wypełniały białe, laboratoryjne niemal sprzęty, skomplikowane sieci taśmociągów i ruchomych schodów oraz spora ilość roślin, mających jak najbardziej upodobnić te futurystyczne przestrzenie do warunków, panujących na ziemi.
Współczesne koncepty są o wiele mniej utopijne. Zdają się być też mniej przyjazne człowiekowi. Na niedawno zaprezentowanych wizualizacjach, widzimy srebrne, geometryczne bryły, które kojarzą się raczej z pozostałościami po jakiejś tajemniczej fabryce, niż z ludzkimi siedzibami. 

Domy, mają być pierwszymi w historii konstrukcjami, zbudowanymi przez ludzi poza ziemią. Jak zapewniają ich twórcy, gwarantować będą ochronę przez promieniowaniem, chłodem i niewielkimi meteorytami. Co ciekawe, zostaną one wydrukowane w technologii 3D.
Projektanci mają nadzieję, że ich praca, choć skoncentrowana na eksploracji kosmosu, przyczyni się do poprawy warunków życia na ziemi. „Wierzę, że wiedza jaką zdobędziemy, budując domy poza Ziemią, pomoże nam rozwiązać szereg problemów, z którymi mierzymy się na naszej planecie” – mówi Jason Ballard, współzałożyciel Icon. „Czasem, żeby znaleźć rozwiązanie, trzeba spojrzeć w niebo”. Nie są to puste deklaracje – drukowane w 3D domy, mogłyby stanowić np. tymczasowe schronienia dla uchodźców czy ofiar klęsk żywiołowych. 

Projekt powstał z myślą o prowadzonym przez NASA programie Artemis, który przewiduje powrót do załogowych lotów na Księżyc już w 2024 roku.
Co ciekawe, o drukowaniu pozaziemskich konstrukcji, dyskutuje się już od kilku lat. W 2017 roku naukowcy MIT stworzyli drukarkę, która jest w stanie „zbudować” dom w ciągu 14 godzin. Obiekt taki, kształtem przypomina igloo o średnicy 15 metrów i wysokości 3,6 metra.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas