On i ona na rozstaju
Najpierw pada sakramentalne "TAK", a potem chciałoby się już tylko dodać "Żyli długo i szczęśliwie". Nie zawsze jednak tak jest. Oto, co musisz wiedzieć, nim zdecydujesz się na rozwód.
Sąd może orzec rozwód z ustaleniem osoby winnej rozpadu małżeństwa albo – jeśli oboje tego chcecie – bez takich ustaleń. W każdym z tych przypadków na rzecz dzieci przyznawane są alimenty.
Bywają jednak sytuacje, w których sąd nie udziela rozwodu. Może się tak zdarzyć, jeśli w jego wyniku miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci. Sąd nie powinien też rozwiązać małżeństwa, jeśli rozwód pozostawałby w jawnej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, np. w przypadku ciężkiej choroby małżonka.
Pozew i co dalej?
Pozew złóż w dwóch egzemplarzach do sądu okręgowego. Napisz, kiedy nastąpił rozkład pożycia i podaj powód. Dołącz odpis aktu małżeństwa, odpisy aktu urodzenia dzieci i wszelkie dokumenty (i zdjęcia), które mogą potwierdzić podane w pozwie fakty.
Ile to kosztuje?
Złożenie pozwu kosztuje 600 zł (dołącz potwierdzenie wpłaty lub przelewu albo nalep znaczki sądowe). Jeśli nie chcesz rozwodu z orzekaniem o winie, połowa kosztów sądowych zostanie ci zwrócona. Jeśli twoja sytuacja finansowa jest trudna, możesz się ubiegać o zwolnienie.
Z winą czy bez?
Jeśli zgadzasz się na rozwód bez orzekania o winie, musisz być świadoma tego, że w przyszłości będziesz mogła żądać alimentów od byłego współmałżonka tylko wtedy, gdy znajdziesz się w niedostatku (pozostaniesz bez środków na opłacenie czynszu i jedzenie).
Przygotuj plan opieki
Przed rozprawą lub na niej powinnaś przedstawić przygotowany razem z mężem dokument - plan opieki. Zawiera on informacje, kto i kiedy będzie ją sprawował, u kogo dzieci zamieszkają. Jeśli małżonek nie podpisze tego zobowiązania, sąd może mu ograniczyć władzę rodzicielską.
Na żywo 17/2011