Reklama

Partner zazdrośnik

Obsesyjna zazdrość może zniszczyć związek dwojga kochających się ludzi. Reaguj, gdy tylko się ujawni.

Zazdrość może być zdrowa?

Zdaniem psychologów tak, w sytuacji realnego zagrożenia ze strony osoby trzeciej, co grozi rozpadem związku. Niezdrowa zazdrość występuje zaś wtedy, gdy jest wynikiem niczym nieuzasadnionych lęków czy obsesji partnera. Męska zazdrość bywa groźna - jest najczęstszą przyczyną zabójstw w USA.

Powstrzymaj jego zazdrość

Zastanów się, dlaczego. Zazdrość często wynika z poczucia niepewnej pozycji w związku, niższej wartości. Wpływ mogą też mieć wcześniejsze doświadczenia, jeśli partner był oszukiwany i zdradzany. Być może któraś z tych sytuacji dotyczy twojego faceta. Śledzenie, sprawdzanie notatek, SMS-ów, złośliwe uwagi na temat wyglądu partnerki to próba kontrolowania sytuacji przez osobę obawiającą się zranienia.

Uświadom partnerowi, że to on ma problem. Dopóki nie zrozumie, że jego lęk ma źródło w tym, co myśli na własny temat, twoje zapewnienia niczego nie zmienią. Dlatego namów go na szczerą, spokojną rozmowę o przyczynach jego zazdrości. Może w dzieciństwie boleśnie odczuwał deficyt miłości rodziców i dziś nie chce uwierzyć, że kochasz go "tak po prostu".

Reklama

Zachęć go do nowego hobby. Gdy skoncentruje na nim uwagę, mniej czasu poświęci na kontrolowanie ciebie. Niech zajmie się tym, co umocni go w poczuciu własnej wartości, w czym może odnieść sukces. Nauka nowego języka, zorganizowanie dalekiej podróży, poprawienie kondycji np. dzięki bieganiu? Zapytaj, czym chciałby się zająć, i stale go dopinguj.

Chwal, doceniaj. Mów np.: "Miło, że pomyślałeś o naszych wakacjach", "naprawdę cię podziwiam, biegasz już coraz lepiej". Gdy uwierzy, że go doceniasz, opadną emocje.

Kiedy do terapeuty? Jeśli mimo twoich wysiłków zazdrość nie zniknie, udaj się do psychologa specjalizującego się w rozwiązywaniu problemów w związkach.

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy