Reklama

Tradycja wprowadzona przez Jana Pawła II do Watykanu. W tym roku ma szczególne znaczenie

Zgodnie z tradycją, w sobotni wieczór (9 grudnia) na placu świętego Piotra odsłonięto szopkę i zapalono na choince. W tym roku ceremonia miała szczególne znaczenie, ze względu na przypadającą 800 rocznicę powstania pierwszej szoki. Ciekawe będą także losy choinki, która zdobi plac w Watykanie.

Odsłonięcie szopki na placu świętego Piotra

9 grudnia o 17.00 na placu świętego Piotra w Watykanie przy akompaniamencie orkiestry żandarmeryjnej odbyła się tradycyjna ceremonia zapalenia świateł na choince i odsłonięcia szopki bożonarodzeniowej. Wydarzeniu przewodniczył kardynał Fernando Vérgez Alzaga - przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. W ceremonii wzięły udział tysiące wiernych, a także delegacje z Valle Santa Reatina w Lacjum - skąd pochodzi szopka oraz z Macra w Piemoncie, które dostarczyło choinkę. Zwyczaj umieszczania szopki i choinki w centrum Kolumnady Berniniego wprowadził do Watykanu Jan Paweł II.

Reklama

Zobacz również: Watykan zajął stanowisko. Komunia święta dla rozwodników bez dodatkowych warunków

Szopki bożonarodzeniowe mają 800 lat

Szopki bożonarodzeniowe istnieją od 800 lat - w tym roku przypada okrągła rocznica powstania pierwszej z nich. Konstrukcja na placu świętego Piotra w Watykanie nawiązuje do pierwszej szopki, którą stworzył...święty Franciszek z Asyżu.

Franciszek po powrocie z Ziemi Świętej, postanowił 24 grudnia 1223 roku (niektóre źródła podają datę 25 grudnia) odtworzyć, w niewielkiej miejscowości Greccio w Lacjum, scenę narodzenia Jezusa Chrystusa. W tym dziele pomogło mu małżeństwo Giovanni i Alticana Velita, trzej franciszkanie i okoliczni pasterzy. Była to pierwsza inscenizacja narodzin Chrystusa i jednocześnie początek tradycji szopek bożonarodzeniowych.

Właśnie do szopki z czasów świętego Franciszka nawiązuje tegoroczna watykańska konstrukcja. Jak podaje Vatican News, za jej projekt odpowiadają specjaliści z włoskiego miasteczka filmowego Cinecittà. Figury noszą szaty z czasów świętego Franciszka, a sam święty jest jedną z postaci w szopce. Figury wykonał mistrz sztuki szopkarskiej Antonio Cantone z Neapolu.

W tym roku przypada również osiemsetna rocznica zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III reguły zakonu franciszkanów.

Zobacz również: Tyle trzeba zapłacić za świąteczne drzewko. Po które sięgnąć i jak o nie zadbać?

Nietypowy los watykańskiej choinki

Obok szopki na placu świętego Piotra stanęła również licząca 56 lat jodła srebrzysta, która zgodnie z informacjami Vatican News mierzy 28 metrów. Piękne drzewo, gdy spełni już swoją dekoracyjną rolę, nie wróci do lasu. Drewno jodły zostanie wykorzystane jako materiał do stworzenia zabawek, które Caritas przekaże dzieciom. 


Turyści i pielgrzymi będą mogli podziwiać szopkę i choinkę w Watykanie do 7 stycznia 2024 roku, czyli do niedzieli kończącej okres Bożego Narodzenia. 

Zobacz również: Taka choina to strzał w dziesiątkę! Postoi do lutego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boże Narodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy