Reklama

Agapant

Właśnie teraz znajdźmy mu miejsce w ogrodzie.

Początek maja jest najlepszą porą na sadzenie do ziemi cebul agapantów, zwanych też liliami afrykańskimi. Ze względu na kapryśną pogodę upewnijmy się jednak jeszcze, czy w najbliższych dniach nie będzie przymrozków.

Cebule agapantów umieszczamy w żyznej ziemi inspektowej przemieszanej z liściową, z dodatkiem gliny i piasku. Rosnące w donicach agapanty przesadzamy co dwa, trzy lata, pamiętając, że z upływem czasu powinniśmy robić to rzadziej - nawet co cztery, pięć i nawet co sześć lat.

Do połowy maja wynosimy donice na balkon lub do ogródka i zostawiamy do jesieni. Agapanty podlewamy obficie. Karmimy często - co 10 dni roztworem nawozów mineralnych. Pod koniec września możemy już donice przenieść do cieplejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie.

Reklama

W połowie grudnia przestajemy podlewać i przestawiamy do zacienionego kąta. Z cienia przestawiamy donice na początku marca - do życia łagodnie będą wracały przy południowym oknie.

Hodowane z nasion agapanty zakwitną dopiero po kilku latach od wysadzenia. Szybciej rozwiną się te z podziału karp, robionego jesienią.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama