Co szkodzi twojej skórze?
Chcąc za wszelką cenę pomóc naszej cerze zachować zdrowy, promienny wygląd, czasem niechcący możemy osiągnąć efekt wręcz odwrotny. Jak unikać błędów pielęgnacyjnych?
Chemia w kosmetykach
Należy czytać etykiety, unikać parabenów, barwników i konserwantów.
Cerze szkodzi też nadmiar różnych kosmetyków, zwłaszcza gdy jest wrażliwa. Jeśli stosujesz krem, serum, tonik, wybieraj produkty z jednej linii - ich skład będzie podobny, więc unikniesz ryzyka łączenia składników, które mogą działać niekorzystnie.
W kremie szukaj naturalnych składników. Stosuj algi i żółtko kurze, maski z glinki (nie obciąża skóry, a oczyści ją i odżywi). Na ich bazie zrobisz doskonałe domowe kosmetyki. Rozrabiaj jedną porcję na jeden zabieg.
Łatwo zrobisz
Nie musisz kupować drogich kosmetyków, by dostarczyć swojej skórze wszystkiego, czego potrzebuje. Marchew zawiera mnóstwo witamin (w tym także odmładzający karoten) i nadaje skórze piękny, zdrowy kolor. Niewielką ilość drożdży (1/4 kostki) zalej ciepłym mlekiem. Dodaj pół startej marchwi i odrobinę oliwy. Wymieszaj i nałóż na twarz na ok. 20 minut. Maska zapobiegnie także błyszczeniu się twarzy.
Nieprawidłowo wykonane zabiegi
Domowe metody nadwerężają skórę, jeśli nie wykonamy ich we właściwy sposób.
Złuszczanie cery pomaga jej się zregenerować, ale na odnowę potrzebny jest czas, więc nie wykonuj peelingów częściej niż raz na 10 dni. Zbyt częste złuszczanie podrażnia, a w efekcie przyspiesza starzenie skóry i powstawanie przebarwień.
Masaż odmładza, jeśli robi się go właściwie. Nie można naciągać skóry i masować zbyt mocno. Takie działanie sprzyja powstawaniu zmarszczek.
To ci pomoże
Zamiast stosować drażniące peelingi z rysującymi twarz drobinkami, wykonaj naturalny peeling enzymatyczny. Enzymy rozpuszczające zrogowaciały naskórek znajdziesz np. w kiwi czy ananasie. Świeży miąższ owocu rozdrobnij i rozprowadź na twarzy, szyi i dekolcie. Po 15 minutach zmyj.
Złe codzienne nawyki
Nasze przyzwyczajenia wpływają na nasz wygląd. Zadbaj, by mieć jak najwięcej tych dobrych.
Od lat stosujesz swój ulubiony krem czy wciąż testujesz coś nowego? Ani jedno, ani drugie nie służy twojej skórze. Kryterium wyboru powinny być potrzeby i rodzaj skóry, o krem pytaj kosmetyczkę.
Błędem jest niewłaściwe nakładanie kremu pod oczy. Nie smaruj nim całej powieki (może podrażniać). Zachowaj odstęp 1 cm od krawędzi oka, a na górnej powiece wklep go pod łukiem brwiowym.
Uważasz, że tłustej skóry nie trzeba nawilżać, a raczej ją przesuszać? To wielki błąd. Nawet, gdy cera się przetłuszcza, krem nawilżający jest obowiązkowy. A przy łojotoku wcale nie pomoże krem z alkoholem ani częste złuszczanie.