Cytrynowe cuda

Bogata w witaminę C i sole mineralne cytryna od wieków cieszy się sławą kulinarną, leczniczą i kosmetyczną.

Świeży sok z cytryny lekko rozjaśnia i nabłyszcza włosy, dodaje im niezwykłej sprężystości i siły
Świeży sok z cytryny lekko rozjaśnia i nabłyszcza włosy, dodaje im niezwykłej sprężystości i siły123RF/PICSEL

Kupujemy cytryny, by dodać plasterek do herbaty lub w okresie upałów przyrządzić orzeźwiający napój z wody mineralnej, soku wyciśniętego z cytryny i miodu. Fundujemy sobie w ten sposób coś w rodzaju silnego, ale nieszkodliwego dopingu. Ożywiający napój uodparnia organizm przeciwko wielu chorobom zwłaszcza infekcjom, jak balsam działa na gardło. Oprócz bogactwa askorbiny źródłem dobroczynnych właściwości złocistych owoców są witaminy B1, P, a także wapń, fosfor i żelazo.

Pachnący miąższ, o walorach oczyszczających, ściągających, wybielających i odtłuszczających ma szerokie zastosowanie w kosmetyce jako składnik płynów do kąpieli, mleczek i toników do twarzy, kremów do rąk i do rozjaśniania piegów. Z żółtych skórek wytłacza się olejki eteryczne: cytral i limonen, których orzeźwiających aromat znajdujemy w wielu perfumach i wodach toaletowych.

Z odświeżających, wzmacniających i odkażających zalet oleum citri korzysta się w aromaterapii. Spróbujmy wykorzystać właściwości świeżych owoców dla naszej urody. Pod wpływem wonnego soku skóra nabiera miękkości, włosy stają się lśniące, a paznokcie gładkie i różowe. Cytryna - owoc barwy słońca - przedłuża młodość, dodaje energii.

Świeży sok z cytryny lekko rozjaśnia i nabłyszcza włosy, dodaje im niezwykłej sprężystości i siły. Włosy spłukane po umyciu wodą z wyciśniętym sokiem są lśniące i łatwe do rozczesania.

Wanna napełniona z dodatkiem kilku cytryn wygląda zachęcająco i korzystnie działa na skórę (zwłaszcza trądzikową), dezynfekuje ją, ściąga rozszerzone pory, powstrzymuje łojotok. Starannie umyte i pokrojone owoce zalać wrzątkiem w porcelanowej lub fajansowej misce i zostawić pod przykryciem na kilka godzin, odcedzony płyn wlać do wanny, a lniany woreczek z cząstkami cytryn zawiesić na jej brzegu tak, by zanurzony był w wodzie. Jeśli uzupełnimy jego zawartość garścią suszonych lub świeżych listków melisy - zapach cytryny będzie intensywniejszy, kąpiel taka podziała uspokajająco i odprężająco. Dzięki leczniczej sile, zapachu wpływa korzystnie na psychikę.

Tonik możemy zastąpić słabą herbatą z kilkoma kroplami cytryny. Taki lotion wygładzi naskórek, rozjaśni karnację, ściągnie pory, zapobiegnie stanom zapalnym i obrzmieniom.

Przy skłonnej do przetłuszczania cerze wskazana jest kwaśna parówka. Gorąca para dezynfekuje, wywołuje obfite pocenie się, które usuwa toksyny, a ponadto przyspiesza krążenie krwi, odmładza twarz, nadaje jej różowy, zdrowy odcień. Gdy chcemy przygotować parówkę oczyszczającą tłustą cerę, do emaliowanej miski wrzucamy dwie starannie umyte, pokrojone w plastry cytryny i zalewamy wrzątkiem. Nakrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad parą 10 minut.

Następnie osuszamy delikatnie twarz i spłukujemy zimną wodą. Zabieg opłucze z otwartych porów zanieczyszczenia, podziała wybielająco i antybakteryjnie, wzmocni tkankę. Będzie skuteczniejszy, jeżeli na koniec położymy na twarz maseczkę z ubitego białka z paroma kroplami soku z cytryny. Zmyć po 10 minutach letnią wodą zakropioną czym? Cytryną!

Masaż olejkiem cytrynowym ma tak przyjemny zapach, że możemy go stosować w ciągu dnia, aby odprężyć i zrelaksować nogi. Najlepiej jednak wymasować je wieczorem, po kąpieli, ruchami posuwistymi od dołu do góry.

Szorstkie, stwardniałe łokcie przecieramy plasterkiem cytryny, lub nawet resztą, która pozostała po wyciśnięciu soku. Skóra staje się miękka i elastyczna.

Więcej porad: