Czarna moc węgla
Szampony, maski i pasty do zębów z aktywnym węglem. Gumowate mydła o zapachu wędzonki… Czarno to widzisz? Przełam się!
Jeśli masz wrażliwy nos, to będzie wyzwanie, bo mydła w kolorze czarnym raczej nie zachęcają do użytku. Węgiel aktywny trochę brudzi, ale i w jednym, i w drugim przypadku warto się przekonać do tych kosmetyków. Mimo barwy mają coraz więcej zwolenniczek, które są zachwycone ich działaniem. Coś w nich musi być.
Mydło jak smar
Savon noir, czyli czarne mydła, robione są z czarnych oliwek i oliwy. Nie uczulają i mają cenne właściwości dla skóry i włosów. Oryginalne, czyli marokańskie - wbrew nazwie wcale nie mają koloru smoły - są raczej brązowe, a nawet bursztynowe. Mają konsystencję żelu czy raczej pasty, która w połączeniu z wodą tworzy pianę. Nie zważaj na zapach (to nie dotyczy wszystkich czarnych mydeł) myśl o właściwościach. Takie mydło doskonale oczyszcza i nawilża skórę. Pozostawione na twarzy na około dziesięć minut, zadziała jak peeling enzymatyczny.
Regularnie stosowane pomaga też pozbyć się zaskórników i reguluje wydzielanie sebum. Możesz je stosować od stóp do głów. Nadaje się bowiem nie tylko do mycia twarzy i ciała, ale także włosów. Poza tym jest idealne jako krem do golenia, bo zmiękcza zarost i ułatwia golenie. Oprócz tego, czarne mydło ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Na rynku dostępne są również czarne mydła syberyjskie. Te dla odmiany składają się z 37 ziół. Kolor nadaje im dziegieć brzozowy. Jednak ich działanie jest podobne.
Węgiel aktywny w roli kosmetyku
Znasz go z pewnością z domowej apteczki - lek na wszelkie problemy żołądkowe. Dlatego jeszcze do niedawna nikt by nie pomyślał, żeby wybielać nim zęby lub upiększać skórę na twarzy. A tu nagle okazał się hitem drogerii. Jak to się stało? Otóż węgiel ma zdolność przyciągania do swojej powierzchni toksyn i właśnie tę jego umiejętność wykorzystano w kosmetykach.
Jest on polecany zwłaszcza dla cery problematycznej i trądzikowej, bo pomaga usuwać zanieczyszczenia. Nie powoduje podrażnień, więc nawet osoby z cerą wrażliwą mogą go stosować. Zanim kupisz kosmetyki na bazie węgla, możesz nabyć kapsułki w aptece i wypróbować je do mycia zębów lub w formie maseczki.
Dobre mydło jest czarne
Na pierwszy rzut oka wcale nie musi przypominać mydła. Konsystencją najbliżej mu do pasty, która pod wpływem ciepła rąk rozpływa się w dłoniach. Wcale nie jest też do końca czarne. Najczęściej ma kolor ciemnej zieleni, brązu lub przypalonego karmelu.
Wybielające właściwości węgla
Pasty do zębów, a nawet szczoteczki, których włókna zawierają węgiel - to wszystko możesz już kupić w drogeriach. Pasty z węglem mają nie tylko właściwości wybielające, ale również działają przeciwbakteryjnie.
Zobacz także: