Reklama

Reklama

Czyścimy zamsz

Kurtki, spódnice, botki i pantofle z zamszu łatwo tracą swój pierwotny wygląd. Uratujmy je!

Ciepły, miły w dotyku zamsz to modny materiał na ubrania i buty. Jego zaletą jest to, że raz kupiona choćby kurtka zamszowa, służy nam przez lata. Ale wadą zamszu jest to, że łatwo się brudzi. Po zimie botki wyglądają strasznie - te białe zacieki z soli... Możemy temu zaradzić prostymi, domowymi sposobami.

Na sucho - szczoteczka do zębów

Zabrudzenia usunąć możemy specjalną, gumową szczotką do zamszu, którą można kupić w sklepach obuwniczych. Zaoszczędzimy jednak, używając starej, oczyszczonej szczotki do zębów.

Na mokro - soda i... gumka myszka

Przygotujmy łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance mleka. Namoczoną w tym roztworze ściereczką delikatnie przemywamy zabrudzenia. Potem materiał osuszamy czystą ściereczką. Na koniec czyszczone miejsca pocieramy gumką myszką.

Zasypka z mąki na tłuszcz

Zatłuszczony zamsz zasypujemy mąką ziemniaczaną i zostawiamy na co najmniej 10 godzin. Potem strzepujemy i czyścimy szczoteczką.

Plamy z błota i soli

Białe zacieki po soli i błocie na botkach szorujemy szczoteczką do rąk moczoną w mydlinach.

Chlebem i mlekiem

To najbezpieczniejsze sposoby odświeżenia po zimie zamszowych botków. Chleb lekko podsuszamy i białą stroną skórki pocieramy materiał. Zamsz odzyska swoją strukturę. Na plamy podgrzewamy mleko do 40 °C i namoczoną w nim gąbką przecieramy poplamione miejsce.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy