Dobierz kolor do swojej urody

Każdy człowiek ma swoje przyjazne kolory, w których wygląda korzystniej. Właściwie dobrana barwa sukienki, bluzki, apaszki potrafi ująć kobiecie lat, podkreślić jej urodę, zatuszować zmęczenie. To samo dotyczy mężczyzn. I odwrotnie - niewłaściwie dobrany kolor ubrania - postarza, eksponuje zmarszczki, sprawia, że wyglądamy szaro, nieatrakcyjnie, a nawet wzbudzamy antypatię otoczenia.

Właściwie przeprowadzona analiza kolorystyczna to bardzo żmudne i pracochłonne zajęcie. Przeważnie trzeba na to poświęcić od dwóch do trzech godzin
Właściwie przeprowadzona analiza kolorystyczna to bardzo żmudne i pracochłonne zajęcie. Przeważnie trzeba na to poświęcić od dwóch do trzech godzin123RF/PICSEL

Bywa, że nawet wówczas, gdy bardzo nam zależy na zrobieniu dobrego wrażenia, popełniamy kolorystyczne błędy. Wtedy, mimo że wydaliśmy krocie na rzeczywiście wspaniałą kreację, doczekamy się najwyżej komplementu w rodzaju: "jaka piękna suknia". A przecież nie o to chodzi, by chwalono nasze ubranie. O pełnym sukcesie można mówić dopiero wówczas, gdy usłyszymy: "jak ty dziś ładnie wyglądasz...".

- Człowiek jest częścią przyrody, która jest wielobarwna. Na co dzień otoczeni jesteśmy kolorami natury, stanowimy cząstkę naturalnej harmonii barw. Mamy też w swojej naturze zakodowane poczucie tej harmonii, które jednak - wraz z rozwojem cywilizacji - uległo zakłóceniu. Być może dlatego najwięcej naturalnego wyczucia kolorów zaobserwować można u małych dzieci - mówi Halina Piskunowicz, jedna z nielicznych w Polsce osób zajmujących się zawodowo analizą kolorystyczną, czyli indywidualnym doborem właściwej gamy kolorystycznej dla danego człowieka.

- Jak wynika z badań, mniejsze dzieci, poproszone o wybranie ulubionych kolorów, zawsze spośród wielu wybiorą te, które są dla nich najwłaściwsze. Dopiero potem, pod wpływem gustów rodziców i otoczenia, ten naturalny instynkt najczęściej ulega wypaczeniu.

Gdy jesteśmy młodzi, wszystkie kolory nas lubią

Bardzo szybko jednak poszerzył się krąg osób, dla których pobudką dla poddania się analizie kolorystycznej były motywy zawodowe. Do ludzi z pierwszych stron gazet dołączyli menadżerowie, przedsiębiorcy, handlowcy, przedstawiciele agencji i instytucji mający bezpośredni kontakt z klientem i pragnący wywrzeć na nim jak najlepsze wrażenie. Po nich przyszli zwykli klienci, pragnący po prostu lepiej wyglądać.

- Znaczenie gry kolorystycznej rośnie wraz z wiekiem człowieka - twierdzi pani Halina - Tak to już jest, że gdy jesteśmy młodzi, piękni i zdrowi, to prawie wszystkie kolory nas lubią. Jednakże, gdy ząb czasu nadszarpnie nieco nasze wdzięki, wtedy dobór kolorystyczny ma coraz większe znaczenie, pozwalając wydobyć korzystne cechy urody i nie pogłębiać cech niekorzystnych. Nie znaczy to wcale, że w starszym wieku gama przyjaznych nam barw ulega zmianie. Dana osoba ma określoną tonację skóry, barwę włosów i kolor oczu. Na tym bazuje analiza kolorystyczna człowieka, którą wystarczy zrobić raz w życiu.

Zimne lato, ciepła wiosna

To wstępne badanie pozwala zakwalifikować osobę do jednej z dwóch podstawowych grup - kolorów ciepłych lub zimnych. Następny etap analizy ma już charakter praktyczny i odbywa się przy pomocy kolorowych chust. Każda chusta jest w innym kolorze, razem stanowią gamę ponad 80 barw.

Praca kolorystki polega na ustaleniu, której grupie kolorystycznej będzie podlegała dana osoba, ponieważ wśród barw ciepłych i zimnych można wyróżnić system kolorów intensywnych oraz drugi barw delikatnych, przytłumionych. Kolory ciepłe dzieli się na dwie grupy - wiosny i jesieni, różniące się intensywnością. W tonacjach wiosennych dominuje koral i kolory wielbłądzie, są to barwy czyste, przejrzyste, intensywne. Kolory jesieni to przede wszystkim brązy, żółcie i terakoty, które są tłumione i wyciszone. Grupa kolorów zimnych dzielona jest na barwy lata i zimy.

Wśród barw letnich dominują róż i niebieski o wyciszonej, subtelnej tonacji, w zimowych zasadnicze znaczenie ma biel i czerwień, kolory czyste, intensywne

Analizie poddają się nawet koronowane głowy

Projekt: Aqua Bendita
Projekt: Aqua Bendita
Projekt: Aqua Bendita
Projekt: Aqua Bendita
+6
MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas