Gdy twoje stopy się pocą

To ważny problem szczególnie teraz, gdy nogi są często pozbawione dostępu powietrza, przegrzane, narażone na długotrwały ucisk i zmęczenie.

Wykorzystaj sól do stóp
Wykorzystaj sól do stóp123RF/PICSEL

Pielęgnuj je na co dzień i zapobiegaj wilgoci

Dbaj, aby były czyste i suche.

Myj stopy najpierw w letniej (nie gorącej!) wodzie, a potem w chłodnej. Niska temperatura obkurcza  małe naczynia krwionośne i hamuje pracę gruczołów  potowych, a ciepła pobudza je do intensywnej pracy.

Ścieraj zrogowaciały naskórek (w nim też "przechowuje się" przykry zapach potu). Starannie je osuszaj, szczególnie między palcami.

Na koniec wetrzyj środek przeciwpotny w płynie, kremie lub żelu. Nie tylko zmniejsza on wydzielanie potu, ale także hamuje namnażanie się drobnoustrojów, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnej woni.

Możesz użyć talku do stóp, który wchłania wilgoć. l Noś skórzane buty i skarpety z bawełny, np. z dodatkiem włókien węglowych pochłaniających zapachy.

Jeśli pojawiają się zaczerwienienia

Zioła zahamują wydzielanie potu. Zmieszaj 100 g ziela szałwii, po 25 g liści babki, kwiatów rumianku i lipy. Zalej 3-4 l wrzątku i zaparzaj przez 20 minut. Przecedź do wanny wypełnionej do 1/3 ciepłą wodą. Zanurz nogi na 20 minut. 

Zmieszaj 1/4 szklanki sody i 3-4 łyżki oleju kokosowego na papkę. Możesz dodać odrobinę olejku cytrynowego lub goździkowego, oregano czy herbacianego. Smaruj tą miksturą stopy po umyciu.

Łyżkę kory dębu zalej 1l wrzątku i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Zaparzaj przez 30 minut. Odcedź i użyj do kąpieli w letniej wodzie.

To ci pomoże

Zrób ziołowy napar. Zalej łyżkę szałwii szklanką wrzątku. Możesz dodać łyżeczkę melisy, która ma właściwości uspokajające i wycisza emocje sprzyjające potliwości. Albo wsyp łyżeczkę skrzypu działającego moczopędnie, przez co pot nie wydostaje się przez skórę, ale przez nerki. Odstaw na 20 minut, a potem przecedź. Pij 2 razy dziennie  po 1/2 szklanki.

Usuń przykrą woń i świąd

Wykorzystaj odświeżające mikstury i zabiegi. Odstaw zawilgocone buty, aby porządnie wyschły.

Codziennie używaj antybakteryjnego dezodorantu do stóp, a także do butów i spryskuj ich wnętrze. Wypróbuj również antybakteryjne, przeciwpotne i dezynfekujące wkładki, np. z trawy morskiej, z granulowanym węglem, mchem lub ziołami neutralizującymi pot (np. z wyciągiem z mięty).

Co drugi dzień smaruj miejsca między palcami olejkiem z drzewa herbacianego (ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze). Przemywaj je roztworem z octu lub wyciągiem z grejpfruta w proporcji 1:1.

Gdy zmiany na skórze są niewielkie, używaj przeciwgrzybiczych kremów w piance, żeli lub płynów. Stosuje się je zwykle  przez 2-4 tygodnie. Jeśli to nie pomoże, zgłoś się do dermatologa, który przepisze lek na receptę.

Karolina Malinowska. Na co zwraca uwagę?Styl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas