Gwiazdy jednego sezonu

Zwykle wysadzamy je wcześniej, ale możesz to zrobić także teraz, gdy sadzonki są już podrośnięte i tańsze.

Posadź ją w ogrodzie, a pozbędziesz się komarów.
Posadź ją w ogrodzie, a pozbędziesz się komarów.123RF/PICSEL

Pachnące

Maciejka, tytoń ozdobny, lewkonia, heliotrop - to rośliny o wyjątkowo silnym aromacie. Posadź je w pobliżu miejsca, gdzie odpoczywasz, ale nie za blisko, bo swoim zapachem zwabią nie tylko motyle, ale też pszczoły i osy. 1Tytoń ozdobny najlepiej czuje się w słońcu, ale poradzi sobie też w półcieniu. Jego smukłe łodygi przywiąż do palików, by  w czasie silnych wiatrów się nie połamały. 2Heliotrop źle znosi suszę, podczas upału pamiętaj, by obficie go podlewać.

Trawy ozdobne

Są doskonałe do ogrodów naturalistycznych. Najpiękniej  wyglądają w większej grupie, możesz je też łączyć z kwiatami.

1. Dmuszek jajowaty uwielbia słońce. Dobrze czuje się w ubogim, przepuszczalnym podłożu. Pilnuj tylko, by stale było lekko wilgotne.
2. Rozplenica "Purple  Majesty" ma oryginalne burgundowe lub niemal czarne liście. Aby się nie odbarwiły, potrzebują słońca i niezbyt wilgotnego podłoża.
3. Rozplenice nie zawsze są uprawiane jako rośliny jednoroczne. Kupując sadzonki do ogrodu, możesz wybrać odmianę, która przetrwa srogą polską zimę.
4. Jęczmień grzywiasty tworzy piękne tło dla roślin o dużych kwiatach, takich jak np. aksamitki, cynie czy kosmos. Jęczmień bardzo nie lubi suszy.

Na balkony i rabaty

Stanowisko słoneczne:

1. Aksamitki warto posadzić dookoła kwiatowych rabat i grządek warzywnych. Ochronią inne rośliny przed pasożytującymi na nich nicieniami.
2. Gazanie poradzą sobie w ubogim, piaszczystym podłożu. Podlewaj je niezbyt obficie, bo nie lubią nadmiaru wody, a nawożąc, stosuj połowę zalecanej dawki.
3. Słoneczniki posadź w zacisznym miejscu, np. przy ścianie budynku, bo nie lubią wiatru. Wysokie odmiany przymocuj do palików. Podlewaj niezbyt obficie.
4. Nagietki są nie tylko piękne, ale też zdrowe. Z ich płatków możesz zaparzyć smaczną herbatę. Gdy nagietki przekwitną, zbierz nasiona do przyszłorocznego siewu.

Stanowisko zacienione:

1. Niecierpek bardzo nie lubi wilgoci. Podlewaj go, starając się nie zmoczyć liści i kwiatów.
2. Begonia wiecznie kwitnąca poradzi sobie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Wymaga gleby żyznej, próchniczej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Źle znosi suszę!
3. Lobelia lubi słońce, ale lekki cień też jej nie zaszkodzi. Przekwitające  rośliny przytnij, podlewaj i zasilaj, a zakwitną powtórnie.

Te rośliny odstraszają komary

Jest wiele roślin, które komary omijają szerokim łukiem, więc na pewno bez trudu znajdziesz takie, które chciałabyś mieć w swoim ogrodzie lub na okiennym parapecie.

Szczególnie godne polecenia są: pelargonia o pachnących liściach, lawenda, plektrantus, zwany komarzycą, kocimiętka, bodziszek korzeniasty, bazylia, koper włoski.  
Pamiętaj jednak, że aby odstraszyć komary, nie zawsze wystarczy jedna roślinka, dlatego lepiej posadzić kilka.

Piękny ogród bez chemiiNewseria Lifestyle/informacja prasowa
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas