Jak pozbyć się zaskórników

Zaskórniki to zmora wielu osób. Często sami prowadzimy do ich powstawania przez nieodpowiednią pielęgnację. Jakich kosmetyków używać, aby ich się pozbyć?

Czarne maski często są stosowane do usunięcia zaskórników
Czarne maski często są stosowane do usunięcia zaskórników123RF/PICSEL

Jak powstają zaskórniki

Zaskórniki powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum i zatkania ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciały naskórek. Powstają one u osób w każdym wieku. Pojawiają się najczęściej na nosie, brodzie, czole oraz plecach.

Wydaje się, że są to małe czarne kropeczki, jednak ich budowa sięga znacznie dalej. Górna ciemna warstwa to zabrudzenia osadzone w porach.

Pielęgnacja

Podczas pielęgnacji cery warto pamiętać o regularnych peelingach. Usuną one martwy naskórek i ułatwią oczyszczanie i nawilżanie cery. Najlepszy będzie peeling enzymatyczny. Wykonuj go dwa razy w tygodniu.

Pamiętaj o dokładnym demakijażu cery, resztki kosmetyków mogą zatykać ujścia gruczołów i ułatwiać powstawanie wągrów.

Do mycia cery używaj łagodnych pianek lub żeli, bez dodatku alkoholu, a do nawilżania delikatnego, nie tłustego kremu. 

Używaj maseczek z glinkami. Mają one właściwości oczyszczające.

Tego unikaj

Nie wyciskaj własnoręcznie zaskórników. Możesz podrażnić skórę i doprowadzić do rozniesienia bakterii po całej jej powierzchni. Jeżeli jednak zdecydujesz się to zrobić, dokładnie zdezynfekuj ręce i cerę przed i po zabiegu.

W ostatnich czasach coraz bardziej popularne są maski peel off, które wyciągają wągry. Wielu dermatologów i kosmetologów przestrzega przed ich stosowaniem. 

One także mogą uszkadzać naskórek. Dodatkowo wyciągają tylko wierzchnią warstwę zaskórnika. Odrywanie tzw. ''czarnej maski'' może być bolesne.

Jeśli zdecydujesz się na jej stosowanie, nałóż produkt tylko na okolice, w których pojawiły się wągry (nos, oczy, broda). 

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>

Zobacz także:

Anja Orthodox o czasach pandemiiStyl.pl