Japandi. Jak urządzić mieszkanie w tym stylu?
DNA tego stylu bazuje na japońskiej harmonii i skandynawskim minimalizmie. Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi? Oto kilka cennych rad.
Tu nie mam mowy o sterylności. Wręcz przeciwnie. To styl dla osób, które doceniają funkcjonalną przestrzeń. Nie potrzebują zbędnych bibelotów, a wszystko co znajduje się wokół nich, współgra ze sobą i nawzajem uzupełnia.
Kluczową rolę odgrywa prosta forma i geometria. Linia wyznacza granice. Nie dajcie się zwieść, skandynawski pierwiastek nie wybrzmiewa w bieli. Wręcz przeciwnie. Dla stylu japandi zarezerwowano skromną paletę barw, ale ciepłą w odbiorze. Tym razem bazujemy na rozmytych szarościach, beżach i rozwodnionej zieleni.
Kolory zaczerpnięte z przyrody w łagodnym, wręcz eterycznym wydaniu. Czyż nie? Poza kamieniem i drewnem materiałem, który stworzy idealne tło dla japandi, będzie wiklina. Czujecie się przytłoczeni? Nic bardziej mylnego.
Uściślijmy. Mebli we wnętrzach ma być jak najmniej. W tym stylu stawiamy na funkcjonalność. Dobrze, jeżeli szafka pełni funkcję biurka, a po pracy zamienia się w biblioteczkę.
Planujesz remont i marzysz o stylu japandi. Oto kilka prostych sztuczek
Spokojnie nie musisz wydawać majątku. Chcesz odświeżyć sypialnię lub salon, ale nie zamierzasz zrywać podłóg? Skoncentrujmy się zatem na kolorach. Wybierz trzy barwy podstawowe. Dodatki mogą być czarne, będą doskonale wybijały na neutralnym tle, ale nie przesadzajmy, to ma być akcent (ramka, świeczka, poduszka dekoracyjna, lampa lub kolor dominujący w obrazie).
Co dalej? Dywan z morskiej trawy idealnie wpasuje się w klimat japandi. W internecie jest wiele propozycji, można polegać także na polskich plecionkach, które wracają do łask, a ich cena nie jest wywindowana. Do tego wiklinowe dodatki: kosze, doniczki, pufy. Im więcej natury wokół, tym lepiej.
Jasne drewno sprawdzi się w salonie i w sypialni. Szukajmy klasycznych wzorów łóżka, stolików i szafy. Im prościej, tym lepiej, aura zen powinna być odczuwalna we wnętrzu, które wybrzmiewa minimalistyczną harmonią. Idealnie z drewnem będzie współgrał naturalny kamień. Blaty lub rzeźby z wykorzystaniem naturalnego surowca mile widziane.
Nie bójmy się mebli w stylu vintage. Pamiętacie krzesło Joshepha Hoffmanna? Ten model idealnie pasuje do stylu japandi. Okazuje się, że na aukcjach internetowych krzesła w tym stylu wciąż są dostępne. Zawsze można posiłkować się polskim katalogiem mebli giętych. Oto kilka przykładów z Instagrama. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.
Zobacz także: