Najpopularniejsze szkodniki róż

Oto najpopularniejsze szkodniki niszczące róże. By ochronić te piękne kwiaty poza opryskami, które są standardowym działaniem w tej sytuacji, dobrze jest posadzić w pobliżu rośliny pułapkowe (np. nasturcję). Wówczas owady (głównie mszyce) żerują na wymienionej roślinie. Dzięki temu łatwiej jest je wyeliminować. A jak rozpoznać poszczególne szkodniki, by skutecznie im przeciwdziałać? Sprawdźcie koniecznie!

article cover
123RF/PICSEL

Najpopularniejsze szkodniki róż

Zwójka różóweczka 

Nocny motyl jest szkodnikiem róż w formie larwalnej. Gąsienice mają oliwkowozielone ciało z brązową głową.

Larwy żerują na liściach prowadząc do ich zwijania. Dlatego najczęściej są słabo widoczne. 

Jak je zwalczać?

Pozwijane liście zerwij i spryskaj różę insektycydami.
Znamionówka tarniówka

Gąsienice są łatwe do rozpoznania – mają czarno-różowo-białe zabarwienie z długimi włoskami. Nocne motyle żerują na różach w formie larwalnej późną wiosną i latem. Wygryzają nieregularne dziury w liściach. 

Jak przeciwdziałać?

Nie ma skuteczniejszego sposobu, jak ręczne ściąganie gąsienic.
Wciornastki

Rozpoznanie wciornastków jest dość kłopotliwe dlatego, by stwierdzić, że to właśnie one zaatakowały róże warto przyjrzeć się objawom żyrowania, jakie pojawiają się na tych wspaniałych kwiatach.

Mogą to być drobne, jasne plamki lub srebrzystość na powierzchni liści, zbrunatnienia nasadowych części liści, skorkowacenia (strupiaste powierzchnie), rozmaite przebarwienia i deformacje kwiatów. W obrębie plam powstających na liściach można też często zaobserwować czarne grudki - odchody wciornastków. 

Test na wciornastki

By upewnić się, że to właśnie z nimi masz do czynienia podłóż białą kartkę pod liście i kwiaty roślin, na których podejrzewasz żerowanie wciornastków. Następnie energicznie potrząśnij i sprawdź, co spadło na kartkę. Jeżeli w ciągu kilku sekund pojawią się na niej około 1 mm długości szybko poruszające się ciemne lub żółte "kreseczki", a do tego będzie ich dość dużo, to znak, że mamy do czynienia właśnie z wciornastkami.

Jak je zwalczać?

Owady te lubią suche warunki, dlatego rośliny należy regularnie nawadniać. Trzeba unikać sadzenia w miejscach mało przewiewnych o niskiej wilgotności powietrza. Zaatakowane róże należy opryskać insektycydem.
Mszyce z kolei bardzo łatwo rozpoznać. Występują w licznych koloniach. Na różach najczęściej uszkadzają liście, pąki kwiatowe oraz młode pędy. Wysysają soki, powodując deformacje liści, zahamowanie ich rozwoju, a w konsekwencji żółknięcie i opadanie liści oraz zniekształcenia kwiatów. 

Jak je tępić?

Po pojawieniu się pierwszych mszyc na różach stosujemy opryski jednym z dostępnych preparatów. Ważne! Preparaty na mszyce należy stosować naprzemiennie. Ten sam używany non stop na nie może nie zadziałać. 

Ekologicznym sposobem walki z owadami może okazać się oprysk z szarego mydła albo "wywar" z wypalonych papierosów zalanych wodą. Owady tego nie znoszą i szybko się ewakuują.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas