Reklama

Reklama

Nie śpij w pracy!

Błyskawiczne sposoby na dodanie sobie energii

W ciągu dnia nagle dopadła cię senność? Przed drzemką chroni cię tylko groźne spojrzenie szefa? Na kolejną kawę nie możesz już patrzeć? Spróbuj innych sposobów na szybkie orzeźwienie...

Szary dzień zacznij od napoju energetycznego. Szklanka wody z miodem oraz cytryną błyskawicznie postawi Cię na nogi. Miód to przecież glukoza dostarczająca mózgowi energii, a cytryna oczyszcza organizm z toksyn.

Słuchaj muzyki


Zdaniem lekarzy doskonałym sposobem na pobudzenie jest muzyka. Aby jednak wpłynęła pozytywnie na nasz układ nerwowy, powinna być rytmiczna (ale nie marsze pogrzebowe!) i dość głośna. Uwaga! Nie wyprowadzaj współpracowników z równowagi, załóż słuchawki!

Śmiej się


Ogarniające cię zmęczenie przegonisz... śmiechem. Zwiększysz tętno i pobudzisz mięśnie. Pamiętaj jednak, że śmiech długotrwały potrafi nieźle osłabić. W pracy wystarczy więc parę minut radosnej terapii. Czasami jednak energii dodaje... spokój.

Reklama

Będąc w ciągłym wysiłku czy hałasie, twój organizm cały czas musi odpowiadać na sygnały z zewnątrz. Jest to wyjątkowo męczące, dlatego nawet minutowa przerwa od hałasu, spędzona w ciszy, podczas której wykonasz kilka długich i głębokich wdechów, pomoże ci odzyskać utraconą energię.

Napij się


W ciągu dnia, gdy poczujesz się zmęczona, przygotuj napój dodający sił. Łyżeczkę ziela pokrzywy, poziomki i owoców czarnego bzu zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj 15 minut. Jeśli nie masz czasu, wypij czarną herbatę z cytryną. Już sam zapach pobudzi produkcję hormonu powiązanego z energią.

Dobra będzie też zielona herbata. Przez kilka godzin pozwala zachować energię, aktywność i jasność umysłu oraz koncentrację. Podobnie działa sok z aronii. Masz dosyć herbaty? Chwilę żuj gumę, najlepiej o smaku cytryny lub miętową.

Zjedz coś dobrego


Doskonałym źródłem "paliwa" dla mózgu są węglowodany, gdyż najłatwiej je przetworzyć w glukozę. Przygotuj więc kanapkę z razowego chleba. Włókna zawarte w pełnych ziarnach są źródłem cennych substancji dla Twojego mózgu i mięśni. Dobrym zastrzykiem energii jest też mieszanka orzechów i suszonych owoców. Wybieraj przekąski bez soli, karmelu, czekoladowej polewy lub słonej panierki.

Co z tą kawą?

Za pobudzenie odpowiedzialna jest kofeina. Arabika zawiera jej ok. 1,2 proc., a robusta ok. 2,4 proc. Działa kilkanaście minut po wypiciu kawy, a najsilniej 3-4 godziny później. Dla zdrowia wystarczą jednak 2-3 filiżanki dziennie.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy