Owoce i nasiona zdrowe dla skóry
Chia, goji, noni... Te egzotycznie brzmiące nazwy drogocennych owoców i nasion z odległych zakątków świata warto zapamiętać. Wprowadź je do menu oraz do codziennej pielęgnacji.
Nasiona chia chronią naskórek
Te drobne ziarenka to nasiona szałwii hiszpańskiej. Wbrew swojej nazwie pochodzą z Ameryki Środkowej. Są niesłychanie bogate w kwasy omega-3, witaminy i sole mineralne.
W kosmetyce stosuje się olej z nasion chia tłoczony na zimno i nierafinowany. Dzięki temu udaje się zachować zawarte w nim cenne substancje odżywcze.
Składnik ten nawilża skórę, a także dba o jej nawodnienie, zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody. Wzmacnia także jej barierę ochronną, dzięki czemu staje się odporniejsza na wpływ czynników zewnętrznych. Olejku z nasion chia szukaj w kosmetykach do twarzy i ciała.
Kwasy alfa-liponowy i alfa-linolenowy, w które obfitują te małe ziarenka, wygładzają zmarszczki, zwężają pory, działają przeciwzapalnie i regenerują. Dbają o nawilżenie skóry i zwalczają szkodliwe dla niej wolne rodniki.
Nasza rada: Raz w tygodniu zrób maskę peelingującą na twarz i szyję. Łyżkę zmielonych nasion chia (kupisz je w sklepie ze zdrową żywnością) zmieszaj z dwiema łyżkami jogurtu. Papkę nałóż na skórę na 15 minut.
Po tym czasie wykonaj 2-minutowy masaż. Zmyj maskę ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający. Zamiennie możesz stosować siemię lniane – ma zbliżone właściwości.
Przez Polinezyjczyków od dawna uważana jest za roślinę leczniczą. Jej wpływ na skórę jest nieoceniony.
Ekstrakt z tych owoców to źródło ważnych dla skóry mikroelementów (m.in. magnezu, fosforu) i witamin (C, tych z grupy B oraz prowitaminy A), a także cennych białek i enzymów.
Sok z owoców noni uchodzi za niezwykle zdrowy. Bywa składnikiem kosmetyków do twarzy i ciała: odmładza, dodaje witalności, nawilża i zmiękcza skórę.
Zawarta w soku z noni prokseronina normalizuje metabolizm skóry i przywraca jej naturalną równowagę. To sprawia, że naskórek jest bardziej odporny na uszkodzenia powodowane przez stres czy zanieczyszczenie środowiska. Ekstraktów z noni szukaj więc nie tylko w kremie, ale też w preparatach przeznaczonych do oczyszczania twarzy.
Uszkodzenia oraz oznaki starzenia skóry są szczególnie widoczne na dłoniach. Warto sięgać po krem do rąk z tym składnikiem.
Nasza rada: Spytaj kosmetyczkę o zabieg dla cery wymagającej i bardzo wrażliwej na bazie ekstraktów z noni i aloesu. Przyniesie Twojej cerze ukojenie i głęboko ją nawilży. Przebarwienia i zaczerwienienia staną się mniej widoczne, a płaszcz ochronny skóry zostanie wzmocniony.
Godne polecenia jest także picie soku z noni. Poprawia koloryt skóry i łagodzi objawy chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy egzema.
Te czerwone owoce, bogate w minerały, beta-karoten i antyoksydanty, to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Mają też działanie odmładzające.
Przeciwutleniacze pomagają skórze zachować jędrność i elastyczność. To właśnie dzięki nim kosmetyki z ekstraktem z goji tak skutecznie walczą z upływem czasu.
Jagody goji przyspieszają procesy odnowy naskórka, wspomagają też produkcję kolagenu i elastyny. Kremy i maseczki z tym składnikiem stosuj na twarz, szyję i dekolt.
Ekstrakt z goji pokocha też cera delikatna i problematyczna, gdyż intensywnie nawilża on i łagodzi podrażnienia.
Jeśli masz włosy cienkie i farbowane, sięgnij po szampon lub odżywkę z tym składnikiem. Wzmocni je i odżywi.
Nasza rada: W sklepie zielarskim poproś o czysty ekstrakt z goi. Ma on wszechstronne zastosowanie: można dodawać go po kropelce do kremu lub do masek z glinki albo stosować zamiast serum na noc. Nadaje się też do pielęgnacji skóry wokół oczu.