Reklama

Reklama

Posprzątaj szybko i bez stresu

Masz niewiele czasu na generalne porządki przed świętami? Nie denerwuj się. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, zaoszczędzisz czas, a efekt zaskoczy zaproszonych gości.

Ustal kolejność

Najpierw zajmij się tym, co wymaga odmoczenia, zmiękczenia brudu, zeskrobania, szorowania. 

Nałóż papkę z sody, soli i wody na blachy piekarnika. Wstaw miseczkę z octem do kuchenki mikrofalowej. Owiń krany wacikami nasączonymi octem. Niech soda, sól i ocet działają na przypalenia i kamień. 

W tym czasie zajmij się kurzem. Usuwaj go z góry na dół, by nie opadał na wyczyszczone już powierzchnie. 

Na końcu odkurz podłogi i dywany. Umyj okna. Jeśli nie są zbyt brudne, a na zewnątrz zimno, nie myj ich, by się nie przeziębić. Upierz tylko firanki i zasłony.

Reklama

Odłóż na miejsce

Gdy wszystko musisz zrobić sama, nie staraj się być perfekcjonistką. Aby mieszkanie sprawiało wrażenie posprzątanego, przede wszystkim pozbieraj porozrzucane rzeczy. Nie trać czasu na staranne układanie na półkach i w komodach. Zajmiesz się tym kiedy indziej.

Teraz tylko schowaj to, co nie powinno leżeć na wierzchu. Brudne rzeczy wrzuć do kosza na pranie. Odnieś czasopisma do gazetnika. Korespondencję, rachunki itp. schowaj w szufladzie.

Usuń kłaczki

Wypróbuj jeden z naszych sposobów na wyczyszczenie kanap, foteli i dywanów z psiej lub kociej sierści. 

Zbierz kłaczki rolką z klejącą taśmą. Możesz także owinąć dłoń zwykłą taśmą z klejem i usunąć sierść. 

Załóż gumową rękawiczkę, zwilż ją wodą i przeciągaj dłonią po obiciach. 

Z dywanu, ale tylko strzyżonego, zbierzesz sierść szczotką do czesania pupila.


Wyczyść łazienkę

Nie szoruj glazury i nie odsuwaj sprzętów. Musisz mieć jeszcze siłę na przyrządzenie świątecznych potraw. Ułatw sobie pracę. Użyj jednorazowych, wilgotnych ściereczek i papierowego ręcznika. Nie będziesz musiała prać szmatek. 

Jeśli kafelki wymagają przetarcia, spryskaj je płynem do szyb i umyj mopem z mikrofibry. Tym samym płynem umyj lustra i krany. Armaturę możesz przetrzeć wacikami z octem, którym usuwałaś kamień wokół kranów. Pamiętaj, by potem wytrzeć ją do sucha. 

Podziel pracę

Jeśli mieszkasz z rodziną, nie męcz się sama. Podziel pracę między domowników. Gdy uważasz, że nikt nie posprząta tak dokładnie jak ty, zleć im proste zadania - wytrzepanie dywanów, wyniesienie śmieci, zawieszenie firanek i zasłon. 

Sama zajmij się tym, co wymaga większej staranności, np. usunięciem kurzu z roślin. Te z drobnymi listkami wstaw do wanny i spłucz letnią wodą z prysznica. 

Zadbaj o zapach

Aby w posprzątanym mieszkaniu pachniało świętami ustaw w pokojach wazony ze świeżo ściętymi gałązkami iglaków.

Zrób dekorację z pomarańczy i goździków. Wbij goździki w skórkę owocu, by aromaty się połączyły. Stwórz kompozycję z pomarańczy, cynamonu, szyszek.

Skórki z cytryn włóż do piekarnika i włącz na 140 stopni. Uchyl drzwiczki, aby uwolnić zapach. 

Pół szklanki wody wymieszaj z łyżką spirytusu i pięcioma kroplami olejku jodłowego. Umieść w płynie patyczki do szaszłyków. 

Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | porządki | porządki w domu | porządki świąteczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy