Reklama

Reklama

Przegląd butów na lato

Wydawałoby się, że wybór obuwia na lato to prostsza sprawa niż zakup butów w zimniejszych porach roku. Jest ciepło, można wskoczyć w sandały czy w klapki i... po kłopocie! A to właśnie latem źle dobrane pantofle mogą spowodować ból nóg, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne.

Sandały

Najzdrowsze są modele o dość grubej i miękkiej podeszwie i niewysokim obcasie. Za cienka podeszwa nie amortyzuje wstrząsów przy chodzeniu po twardej nawierzchni, przez co nie chroni kolan i kręgosłupa.

Obcas ponad 5 cm przenosi środek ciężkości ciała na przodostopie i wywołuje nadmierne napięcie łydek.

Japonki lub birkenstocki

Masz zupełnie sprawne stopy? Możesz przebierać w modelach japonek, pod warunkiem że mają grubsze podeszwy. Nie są one polecane przy skłonności do halluksów, ze względu na ściskanie paska między palcami. U pań, które rotują stopy do wewnątrz lub na zewnątrz, powodować mogą bóle stawu biodrowego.

Reklama

Szukasz najzdrowszej wersji klapek? Birkenstocki dobrze przylegają do stopy. Nie spadają z niej dzięki regulowanej długości pasków, amortyzują wstrząsy. Kiedyś żartobliwie zwane "butami pielęgniarek", dziś noszą je kreatorki modowych trendów: Mary- Kate Olsen, Miranda Kerr, Jessica Mercedes.

Espadryle

Lekkie i przewiewne, pasują do szortów i sukienek. Jeśli słomiana podeszwa ma dodatkową kauczukową warstwę, amortyzuje wstrząsy. Niestety, górna ich część z miękkim napiętkiem sprzyja urazom stawu skokowego.

A espadryle na koturnie? Są bezpieczne, jeśli cały but jest na platformie, a jego wysokość nie przekracza 4-5 cm.

Slip-one

Wyglądają na wygodne, ale najczęściej mają zbyt cienkie i twarde podeszwy. Nie amortyzują wstrząsów, można je zakładać jedynie na spacery po naturalnym podłożu. Ich amatorom poleca się indywidualnie dobierane wkładki ortopedyczne.

W przeciwieństwie do gotowych wkładek wspomagają określone funkcje stopy. Mają powłokę z nanocząsteczkami srebra, która hamuje rozwój grzybów i bakterii. Noga w bucie mniej się poci.

Szpilki i klapki na obcasie

Wysoki, wąski obcas zmniejsza stabilizację stawu skokowego, przeciąża przodostopie i pogłębia napięcie łydki. Nie zapewnia też amortyzacji pod piętą. Obciąża kręgosłup i pogłębia lordozę lędźwiową.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy