Reklama

Róż w doniczce

Choć moda na pudrowy róż zdaje się przemijać, istnieje jeszcze obszar, w którym wciąż trzyma się mocno. To… florystyka. Różowe kwiaty w doniczkach to jeden w wnętrzarskich hitów tej zimy.

Megatrend, jakim są zielone mieszkania ani myśli odchodzić do lamusa. Wzorem naszych babć pokochaliśmy monstery, paprocie i skrzydłokwiaty, przeprosiliśmy się z kwietnikami, a przez lata puste parapety znów zapełniliśmy się doniczkami.

Co więcej "zielone" mieszkanie wcale nie musi być "zielonym" w dosłownym sensie. Plantfluencerzy (czyli influencerzy specjalizujący się w roślinnej tematyce), prezentują na swoich instagramowych profilach rośliny o liściach w najróżniejszych kolorach. Jednym z najpopularniejszych jest róż.

Spośród wielu gatunków wybrałyśmy kilka, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Reklama

Philodendron pink princess

Jak sama nazwa wskazuje: to prawdziwa różowa księżniczka, rarytas dla kolekcjonerów, ale i spory wydatek: średniej wielkości roślina kosztuje ok. 700 złotych. Najatrakcyjniejszym elementem filodendrona są liście: wybarwiające się na najróżniejsze odcienie różu od burgundu do pudru.

Roślina, mimo że bardzo efektowna, nie jest trudna w uprawie. Preferuje pokojową temperaturę i rozproszone światło. Rośnie szybko, a regularnie pojawiające się nowe, różowe liście, cieszą oczy.

Syngonium neon robusta

Jej zielony odpowiednik (swojsko zwany zroślichą) to częsta ozdoba polskich domów. Jest wyjątkowo efektowna, ponieważ jej strzałkowate liście rozrastają się we wszystkich kierunkach, tworząc fantazyjne oploty, wokół rozmaitych podpór. Taki ładnie zakomponowany, różowy gąszcz, może stać się prawdziwą ozdobą mieszkania.

Zakup syngonium, w przeciwieństwie do nabycia różowej księżniczki, nie zrujnuje domowego budżetu. Niewielką roślinkę można nabyć już za kilkanaście złotych. Takiego malucha najlepiej postawić w jasnym i ciepłym miejscu (ale bez ostrego słońca).

Calatea ornata

Róż w subtelnym wydaniu. Tutaj barwę tę przyjmują nie całe liście, ale delikatne, wybarwiające się na nich paski.

Calatea ornata to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, który w naturalnym środowisku osiąga wysokość kilkudziesięciu centymetrów. W Polsce, przy doniczkowej uprawie, na takie rekordy raczej nie ma co liczyć, jednak prawidłowo pielęgnowana calathea również będzie cieszyć oczy.

Roslina do prawidłowego rozwoju potrzebuje pokojowej temperatury i rozproszonego światła. Najlepiej postawić ją na wschodnim oknie.

Oprócz walorów estetycznych, calathea ma jeszcze jedną zaletę: świetnie oczyszcza powietrze. 

>>>Zachęcamy do oddania głosu>>>>

Agnieszka Sienkiewicz nominowana jest w plebiscycie Telekamery 2021 w kategorii "Aktorka". Głosuj online! 

Głosowanie trwa do 11 lutego.

Zobacz również:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy