Reklama

Reklama

Rozpraw się z kurzem

Nie wygrasz z nim, bo osiada wciąż na nowo, ale możesz sprawić, aby nie działo się to tak szybko. Wypróbuj sprawdzone sposoby.

Dodaj płyn lub glicerynę

Jeśli zamierzasz ścierać kurz szmatką, zmocz ją w wodzie z płynem do płukania tkanin (pół nakrętki na dwa litry wody). Dzięki temu nie będzie tak szybko osiadał na meblach i sprzętach RTV. 

Antystatycznie działa również gliceryna - kupisz ją w aptece lub drogerii. Dodaj łyżeczkę do dwóch litrów letniej wody i dokładnie wymieszaj. Zmocz w roztworze ścierkę i mocno wyżmij. Glicerynę możesz także dodać do wody z octem i umyć płynem szyby lub lustra. Przetarcie nim luster w łazience i wypolerowanie ich miękką suchą ściereczką zapobiegnie zaparowaniu podczas kąpieli. 

Po zakończeniu sprzątania dodaj trzy krople gliceryny do kremu, wymieszaj i wmasuj w dłonie. Gliceryna doskonale łagodzi podrażnienia i wygładza spierzchniętą, przesuszoną skórę.

Reklama

Umyj szafki

Tłusty osad z kuchennych szafek i okapów zmyj tłuszczem. Wilgotną szmatkę skrop olejem jadalnym (może być najtańszy) i zetrzyj brud. Tłuszcz rozpuści lepki osad. Następnie przetrzyj powierzchnię ściereczką zmoczoną w gorącej wodzie. 

Z takimi zabrudzeniami dobrze poradzi sobie również ciepła woda z wybielaczem lub amoniakiem. Dodaj dwie łyżki jednego z tych środków do połowy litra wody. Zmocz ścierkę (pamiętaj o założeniu gumowych rękawiczek) i zetrzyj brud. Aby ułatwić sobie kolejne sprzątanie, na wierzchu umytych i wytartych do sucha szafek rozłóż arkusze papieru lub starych gazet. Podczas następnych porządków po prostu je zwiniesz, wyrzucisz i rozłożysz nowe.  

Zacznij od góry

Przy sprzątaniu ważna jest kolejność. Najpierw usuń pył z żyrandoli, szafek, regałów i sprzętów RTV, aby kurz nie opadał na wyczyszczone już powierzchnie. Jeśli robisz generalne porządki, omieć także sufity i ściany. Użyj miotełki przyciągającej kurz albo odkurzacza z miękką szczotką. Miotełkę często oczyszczaj, bo zamiast zebrać kurz, przeniesiesz go w inne miejsce. Najłatwiej zrobisz to za pomocą odkurzacza - samym wężem, bez szczotki. 


Wyczyść bibeloty

Nie ma jednego skutecznego sposobu na usunięcie z nich kurzu. Wszystko zależy od materiału , z jakiego zostały zrobione. 

Porcelanowe umyj w chłodnej wodzie z dodatkiem octu - pół na pół. Wytrzyj do sucha, aby pięknie lśniły. 

Alabastrowe czyść tylko na sucho - miotełką z piór lub miękką ściereczką. 

Marmurowe i metalowe możesz myć wodą z łagodnym detergentem, ale bez wybielacza i kwasów. Dobrze osusz. 

Drewniane - ciemne przetrzyj szmatką zmoczoną w czarnej herbacie. Jasne - w wodzie. Wytrzyj do sucha.

Odkurz rośliny

Te z drobnymi listkami najłatwiej oczyścisz z kurzu letnią wodą z prysznica. Aby nie wypłukać ziemi z doniczek, włóż je do foliowych torebek i zawiąż. 

Z kaktusów zdmuchnij kurz suszarką do włosów - zimnym strumieniem powietrza. Zrób to przed sprzątaniem, bo pył osiądzie na parapetach i meblach. Okazy pokryte wełnistym meszkiem oczyszczaj bardzo ostrożnie. Ustaw suszarkę na najmniejszy nadmuch. 

Rośliny o liściach pokrytych drobnymi włoskami, np. fiołek afrykański, gloksynia, źle znoszą czyszczenie na mokro. Omieć je z kurzu pędzelkiem, np. starym do makijażu.

Duże liście przetrzyj wewnętrzną stroną skórki od banana. W ten sposób odkurzysz je i odżywisz.

Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: kurz | sprzątanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy