Reklama

Sypialnia z pokojem dziecięcym. Jak urządzić sypialnię dla trojga?

Pojawienie się nowego członka rodziny wymaga wielu zmian w życiu młodych rodziców. Z pewnością jedną z nich jest funkcjonalne przygotowanie mieszkania na potrzeby opieki nad dzieckiem. Jak zaaranżować dziecięcy kącik w sypialni rodziców

Młodzi rodzice z różnych powodów decydują się na rozwiązanie, jakim jest urządzenie kącika dziecięcego u siebie w sypialni. Często jest to wybór podyktowany metrażem mieszkania, niekiedy obraniem metody wychowawczej. Niezależnie jednak od powodów takiej decyzji, sypialnia dla trojga zawsze musi spełniać te same warunki: być funkcjonalna oraz komfortowa, zarówno dla rodziców i dziecka.

Co z łóżeczkiem?

Obecnie meble dla dzieci dają o wiele więcej możliwości aranżowania przestrzeni niż jeszcze przed kilku laty. Różnorodność rozwiązań pozwala na ergonomiczne wykorzystanie nawet niewielkich przestrzeni, a jednocześnie zapewnia maksimum wygody rodzicom i dzieciom.

Reklama

Z pewnością najważniejszym meblem dla noworodka jest łóżeczko. To, na jakie się zdecydować podyktowane powinno być takimi czynnikami, jak ilość miejsca w sypialni i to, czy planujemy spać wspólnie z dzieckiem. Tradycyjnym wyborem są łóżeczka szczebelkowe. Ich zaletą jest to, że mogą służyć przez wiele lat (zwłaszcza, jeśli mają funkcję wyciąganych szczebelków). Na późniejszym etapie życia dziecka mogą też służyć jako kojec. Niestety, często dzieci tuż po przyjściu na świat nie chcą w nich spać - wtedy rodzice często decydują się na zabranie ich do swojego łóżka. W takim przypadku dobrym wyborem może być tzw. łóżeczko dostawne, które dosuwa się do "dorosłego" łóżka. Najczęściej takie łóżeczka są na kółkach i mogą być z łatwością przemieszczane po całym mieszkaniu. Według młodych mam idealnie sprawdzają się w trakcie nocnego karmienia.

Gdzie przewijać?

W kąciku dziecięcym nie powinno zabraknąć funkcjonalnego przewijaka, który umożliwi sprawne zmienienie pieluszki niezależnie od pory dnia czy nocy.  Jeśli w sypialni brakuje miejsca, niekoniecznie trzeba decydować się na osobny przewijak. Wystarczy kupić nakładkę, którą nakłada się na komodę lub łóżeczko. Najczęściej wykonane są one z drewna lub sklejki i mogą mieć na stałe przeklejoną wodoodporną, łatwą w czyszczeniu matę. Warto wiedzieć, że niemowlęta najczęściej przestają się mieścić na tradycyjnych przewijakach około 6-8 miesiąca życia. Dlatego warto przemyśleć zakup indywidualnego mebla.

Jak przechowywać ubranka?

Idealnym rozwiązaniem do dziecięcego kącika w sypialni rodziców jest komoda z szufladami, najlepiej wyposażonymi w wysokiej klasy prowadnice o cichym domyku. Komoda pomieści wiele ubranek dziecięcych i pieluch, umożliwia trzymanie ich w jednym miejscu, osobno od ubrań dorosłych. Dzięki temu zapanowanie nad porządkiem jest znacznie łatwiejsze. Na komodzie można położyć nakładkę do przewijania i zdemontować ją, gdy nie będzie już potrzebna. Warto mieć na uwadze, że meble dla dzieci mogą "rosnąć" razem z pociechą. Komoda wcześniej postawiona w kąciku dziecięcym w sypialni rodziców może później posłużyć do aranżacji osobnego pokoju dziecięcego.

Co z tymi wszystkimi drobiazgami?

Obcinaczka do paznokci, kosmetyki, przybory higieniczne - większość z tych rzeczy powinna być zawsze pod ręką w miejscu, w którym maluch spędza najwięcej czasu. Do przechowywania takich drobiazgów dobrze służą wieszane na ścianach organizery wykonane z tkaniny. Najczęściej mają wesołe kolory i szyte są w kształtach zwierzątek, dzięki czemu pełnią jednocześnie funkcję ozdoby. Dzięki nim można optycznie wydzielić kącik malucha.

Czas na zabawę Planując kącik dla dziecka, warto wyznaczyć przestrzeń, która będzie służyła do wspólnej zabawy na podłodze. Jeśli przestrzeń na to pozwala, można zdecydować się na zakup niewielkiego dywanu w kolorach pasujących do dziecięcych mebelków i sypialni. Jeśli nie, dobrym rozwiązaniem są rozkładane maty edukacyjne, które można łatwo schować po skończonej zabawie.

Wybierając meble dla dzieci, koniecznie miejmy na uwadze wysoką jakość wykonania, która zapewni pociechom bezpieczeństwo. Meble wysokiej jakości to także inwestycja na lata.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: sypialnia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy