Szafka RTV: Wisząca czy stojąca?

Aranżacja salonu nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli jednak odpowiednio, a przede wszystkim w sposób przemyślany, podejdziesz do tego tematu, jesteś w stanie poradzić sobie z tym przedsięwzięciem całkowicie samodzielnie. Tym razem przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących urządzania kącika telewizyjnego w salonie lub pokoju dziennym. Jaką szafkę RTV wybrać? Na jakiej wysokości i w jakiej odległości powinien znaleźć się telewizor? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

article cover
materiały promocyjne

Jak urządzić kącik telewizyjny w salonie?

W większości domów jedno z kluczowych miejsc w salonie lub pokoju dziennym zajmuje telewizor. Jak praktycznie zaaranżować kącik telewizyjny? W pierwszej kolejności warto ustalić, w jakiej odległości powinien znajdować się telewizor. Najlepszym dla naszego wzroku rozwiązaniem jest sytuacja, gdy odległość pomiędzy telewizorem a miejscem, z którego najczęściej będziemy oglądać telewizję, jest równa trzykrotności przekątnej telewizora.

Warto również zadbać o czyste pole widzenia. Co to oznacza w praktyce? W trakcie oglądania telewizji, na linii naszego wzroku nie powinny znajdować się elementy zakłócające odbiór. Wysokie wazony czy inne dekoracje znajdujące się na stoliku kawowym - lepiej ustawić w innym miejscu. W miarę możliwości warto także usytuować kącik telewizyjny poza znajdującym się w pomieszczeniu "ciągu komunikacyjnym".

Jeśli salon pełni również funkcję jadalni lub połączony jest z aneksem kuchennym, lepiej nie urządzać kącika telewizyjnego bezpośrednio przy samym wejściu do wnętrza. W przeciwnym razie osoby przechodzące do dalszych części pomieszczenia będą notorycznie przeszkadzać w oglądaniu TV.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafki RTV?

Nie mniej istotna od odległości telewizora jest wysokość, na której się on znajduje. Powinien on być usytuowany na linii naszego wzroku lub minimalnie poniżej tego poziomu. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli telewizor będzie znajdował się zbyt wysoko, będziesz zmuszona do zadzierania głowy. To z kolei skutkować będzie mało komfortowym napięciem karku, a także koniecznością wytężania wzroku. Łatwo jednak temu zaradzić...

I tu właśnie daje o sobie znać jeden z atutów, które skrywają w sobie szafki RTV wiszące - w ich przypadku wyłącznie od nas zależy, na jakiej wysokości znajdą się ich blaty, a tym samym telewizor zawsze znajdować się będzie na idealnej wysokości. Stojąca szafka RTV niestety nie daje nam takiej dowolności. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie konstrukcyjne, przed zakupem szafki należy wcześniej upewnić się, że jej wysokość jest odpowiednia w stosunku do sofy, narożnika lub fotela, czyli miejsca, z którego oglądać będziemy telewizję. Równie istotny powinien być jej design. Atrakcyjne modele szafel RTV dostępne są w e-sklepie sfmeble.pl

Wybierz meble nowoczesne bądź wpisujące się w styl tradycyjny.

Wisząca szafka RTV - nie na każdą ścianę...

Kolejnym istotnym kryterium, którym warto kierować się w trakcie zakupu szafki RTV do salonu, jest rodzaj ściany, na której lub przy której znajdować się będzie telewizor. W przypadku stojącej szafki pod telewizor nie ma to aż takiego znaczenia, jest to jednak niezmiernie ważne, jeśli zastanawiasz się nad zakupem wiszącej szafki RTV. Jeśli ściana jest stosunkowo cienka (np. ścianka z płyty gipsowo-kartonowej), pamiętaj o tym, aby nadmiernie jej nie obciążać.

W przypadku ścian z płyt g-k zaleca się, aby obciążenie nie było większe niż 30 kg. Jeśli zatem przyjmiemy, że waga telewizora najczęściej waha się pomiędzy 10 a 16 kg, szafka RTV wisząca na ścianie nie powinna być cięższa niż 10-15 kg lub odpowiednio mniej, jeśli dodatkowo zamierzasz przechowywać w niej dodatkowy sprzęt, jak dekoder, router czy konsolę do gier.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas