Ukwiecone balkony i ogrody dla każdego

Zakwitające wiosną rośliny przepięknie udekorują balkony i ogrody. Większość sklepów ogrodniczych oferuje dowóz roślin pod wskazany adres. Na co się zdecydować po "zimnej Zośce"?

Dodaj skorupki jajek do kwiatków. Będą kwitły jak szalone
Dodaj skorupki jajek do kwiatków. Będą kwitły jak szalone123RF/PICSEL

Mandewilla 

To przepiękna roślina pnąca. Odmiany przeznaczone do uprawy balkonowej zwykle mają sztucznie zahamowany wzrost. Uzyskują przez to (ale tylko w pierwszym roku) niski i kompaktowy pokrój. Mandewilla kwitnie od maja do września, przez całe lato wypuszczając nowe pąki.

Ketmia syberyjska 

Kwitnie od czerwca do sierpnia. Odmiana "Ardens" ma kwiaty półpełne, różowoniebieskie, "Jeanne d’Arc" - białe, podwójne, zaś "Purple Ruffles" - intensywnie różowe, o pofalowanych płatkach. 

Skrzynkę lub donicę z ketmią ustawiamy na tarasie osłoniętym od wiatru. 

Do bardziej wilgotnych gleb wysadzamy niezapominajki i stokrotki
Do bardziej wilgotnych gleb wysadzamy niezapominajki i stokrotki123RF/PICSEL

Stokrotka pospolita 

Kwitnie od kwietnia do końca maja na biało, różowo albo karminowo. Duże, pełne kwiaty mają odmiany "Super Enoma" i "Bellissima". "Habanera" ma kwiaty języczkowate. Stokrotki najlepiej posadzić do skrzynek balkonowych, w glebie żyznej, regularnie, ale umiarkowanie nawadnianej.

Znajdujemy dla nich miejsce słoneczne lub w lekkim półcieniu. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy. Nawozimy trzy razy w sezonie - najlepiej wraz z podlewaniem.

Pierwiosnek bezłodygowy 

Lepiej niż w ciepłym mieszkaniu będzie się czuł na lekko zacienionym balkonie (pod warunkiem, że nie ma przymrozków).

Do skrzynki balkonowej wsadzamy po kilka roślin w jednym kolorze albo tworzymy wielobarwną kompozycję.

Można też połączyć pierwiosnki z kwitnącymi w doniczkach narcyzami i hiacyntami.

Rośliny te mają podobne wymagania, więc łatwo je będzie pielęgnować.

Płatki bratka można wykorzystać do sałatek i innych potraw
Płatki bratka można wykorzystać do sałatek i innych potraw123RF/PICSEL

Bratek ogrodowy 

To idealna roślina na wiosenny balkon. Występuje w wielu odmianach i kolorach, które możemy dowolnie łączyć ze sobą w skrzynkach czy ozdobnych donicach. 

W sklepach ogrodniczych znajdziemy także odmiany o zwisających pędach ("Friolina", "Four Seasons"), niezwykle atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach. Na dno skrzynek koniecznie sypiemy drenaż, który ochroni korzenie bratków przed gniciem.

Uczep rózgowaty 

Doskonale nadaje się do obsadzania wiszących pojemników. Z silnie rozrastających się pędów w połowie maja rozwijają się liczne, zebrane w koszyczki, lśniące, żółte kwiaty.

W pełnym słońcu i w wilgotnym podłożu uczep kwitnie niezwykle obficie i nieprzerwanie aż do pierwszych przymrozków.

Hortensje lubią zacienione stanowiska. Płatki mogą zmieniać kolor. Zależy to od rodzaju podłoża i odczynu gleby
Hortensje lubią zacienione stanowiska. Płatki mogą zmieniać kolor. Zależy to od rodzaju podłoża i odczynu gleby 123RF/PICSEL

Hortensja 

Przeznaczona do uprawy pojemnikowej jest niższa od odmian ogrodowych (ok. 50 cm). Kwiaty ma różowe, purpurowe, białe lub niebieskie.

Niezbyt dobrze czuje się w ciepłym mieszkaniu. Na balkon lub taras najbezpieczniej wystawić ją po "zimnej Zośce", czyli po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. 

Lepiej będzie się czuła w półcieniu niż w palącym słońcu. Podlewamy ją umiarkowanie, ale systematycznie. Zasilamy płynnym nawozem do hortensji.

Zobacz także: 

Renata Przemyk apeluje o pomoc Styl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas