Reklama

Zapanuj nad potem

Poci się każdy gdy jest gorąco lub pod wpływem silnych emocji. Co można zrobić, aby uniknąć niemiłego zapachu potu oraz wilgotnych plam na ubraniu?


Jak działają kosmetyki przeciw poceniu się?

Dezodoranty z substancjami bakteriostatycznymi nie hamują wydzielania potu, ale ograniczają rozwój bakterii i w ten sposób neutralizują jego woń. Niektóre dezodoranty zawierają alkohol, dzięki czemu uczucie świeżości utrzymuje się kilka godzin. Nie należy ich jednak stosować po depilacji i przed opalaniem, bo mogą podrażniać. Antyperspiranty zawierają sole glinu lub cyrkonu. Zwężają ujścia gruczołów potowych (nie blokują ich!). Dzięki temu znacznie ograniczają wydzielanie potu. Antyperspiranty działają też antyseptycznie. Preparaty te działają przez cały dzień lub dłużej. Zwykle wystarczy użyć ich tylko raz na dobę. Trzeba pamiętać, aby wieczorem dokładnie umyć ciało, aby usunąć resztki kosmetyku. Nowoczesne atyperspiranty zawierają silikony, nie zostawiają śladów na ubraniu.

Reklama

Co możesz wybrać?

Gdy bierzesz prysznic, użyj specjalnych żeli ograniczających pocenie. Możesz też wykąpać się w wodzie z naparem z szałwii. Na zakończenie kąpieli opłucz ciało chłodnym strumieniem wody. Obkurczysz ujścia gruczołów potowych. Dezodorant stosuj pod pachy, na stopy lub pachwiny 2-3 razy w ciągu dnia, najlepiej po kąpieli na suchą skórę. Kosmetyków przeznaczonych np. do włosów lub stóp, nie używaj na całe ciało. Antyperpirantów (w kulce, sprayu lub sztyfcie) używaj dokładnie wg zaleceń producenta, bo niektóre stosuje się tylko raz na 48 godzin. Te kosmetyki zwykle są bez zapachu.

Dla alergików

Skóra pod pachami jest bardzo cienka i delikatna, łatwo więc o podrażnienia. Może do nich dojść u każdego, ale alergicy są szczególnie narażeni na niepożądaną reakcję po zastosowaniu niewłaściwego kosmetyku. Jakich składników unikać? Lepiej zrezygnować z antyperspirantów zawierających dużo soli glinu, bo mogą podrażniać. Z kolei alkohol wysusza i tak delikatną skórę. Dlatego najlepiej kupować kosmetyki w sztyfcie (zwykle bez alkoholu). Dobrym wyborem są dezodoranty i antyperspiranty bezzapachowe, bo kompozycje zapachowe są często powodem podrażnień i wysypki. Skórze mogą szkodzić też parabeny (konserwanty). Popularne marki ich nie zawierają, ale zawsze trzeba sprawdzić skład. Unikaj methylparabenu i propylparabenu.

Zobacz także:


Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy