Reklama

Zrób etui z filcu w 5 minut

Anna Maksymiuk-Szymańska, autorka popularnego vloga "Co za szycie", pokazuje, jak stworzyć własne etui z filcu np. na laptopa czy książkę.

Do przygotowania etui będą Ci potrzebne 3 arkusze filcu, najlepiej 4-5 mm, które możesz kupić np. w sklepie z artykułami plastycznymi. Koszt około 5 zł za arkusz.

Krok 1: Miara

Zanim zaczniemy szyć musimy zmierzyć czy nasz laptop zmieści się do etui. Jeśli arkusz jest za mały musicie kupić większy lub zszyć dwa, jeśli za duży docinamy go po obu stronach jednakowo. Po przymiarkach i docięciu możecie połączyć ze sobą dwa arkusze tak, aby prawe strony były skierowane do siebie, do środa. Spinamy szpilkami boki i dół, zostawiając górny brzeg luźno.

Krok 2: Szycie

Wcześniej spięte boki i dół zszywamy na maszynie wielofunkcyjnej, zwykłym ściegiem prostym albo ręcznie. Filc jest świetnym materiałem do szycia ręcznego, dlatego jeśli nie masz w domu maszyny do szycia możesz kupić ozdobną nitkę (tylko grubą) lub sznurek i zrobić wersję eco.

Reklama

Krok 3: Klapka


Podstawa etui jest już uszyta. Wywracamy ją na prawą stronę, chowając szwy do środka i bierzemy się za klapkę. Zanim ją zszyjecie musicie sprawdzić czy nie jest za duża i ewentualnie odciąć nadmiar materiału, następnie spinamy szpilkami boki i przeszywamy na maszynie ściegiem zwykłym.

Krok 4: Szycie


Teraz, kiedy macie już zszyte obie części etui czas je ze sobą połączyć. Przykładamy "klapkę" (szara część) do tylnej części etui, spinamy szpilkami i zszywamy 3 warstwy, ściegiem zwykłym.

Następnie zawijamy przód etui do środka (filc w przodzie po przyszyciu klapki do tyłu sam będzie się zawijał) i przeszywamy, ładnie wykańczając brzeg.

Krok 5: Wykończenie


To w jakiej finalnej formie będzie etui zależy tylko od waszej inwencji twórczej. Możecie zrobić zatrzaski, dżety, guzik czy przypiąć broszkę. I gotowe! Prawda, że proste?


Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy