Tak zmieniały się nasze mieszkania

Jak było? A jak jest? Tę rewolucję w wystroju wnętrz przeżyli również celebryci!

Marek SzymańskiAgencja FORUM

Tak zmieniały się nasze mieszkania

Rodzinka.pl 

Ulica Pokrętna, za miastem, dom kupiony na kredyt. On, Ludwik Boski, jest architektem, jego żona, Natalia, wróciła do pracy po przerwie związanej z wychowaniem trzech synów. Ot, typowa wielkomiejska rodzina drugiej dekady obecnego wieku. 

Centralnym punktem jadalni jest stół, przy którym codziennie zasiadają do kolacji. Wnętrza i wystrój są nowoczesne, choć znalazło się miejsce na nieco tradycji (kredens po cioci, rodzinne zdjęcia na ścianach). W salonie króluje miękka sofa, na której domownicy oglądają telewizję. 

Sypialnia ma stonowane kolory, nad łóżkiem wisi nowoczesny obraz. W pewnym momencie Boscy zamienili dom na apartament w Wilanowie, co okazało się błędem.

Na zdjęciu: plan zdjęciowy "Rodzinka.pl" - Małgorzata Kożuchowska Tomasz Karolak - rok 2017
 
Źródło: Życie na gorąco
Rodzina Mostowiaków 

Kuchnia Mostowiaków od początku serialu stanowiła centralne miejsce w ich domu. Tu odbywały się najważniejsze rozmowy i tu były kręcone najważniejsze sceny. 

Scenografowie stworzyli kuchnię na terenie byłej hurtowni w Orzeszynie pod Piasecznem. Niedawno przeniesiono ją do Falenicy przy okazji nieco odświeżając. Szafki kuchenne i układ mebli nie zmieniły się, ale solidny drewniany stół przykryty obrusem, cztery krzesła oraz płytki pod szafkami są już inne. Pozostało krzesło Lucjana Mostowiaka, czyli Witolda Pyrkosza. 

Kuchnia Mostowiaków odpowiada współczesnym trendom. Badania konsumenckie wskazują, że cenimy w nich przede wszystkim funkcjonalność, zwracamy uwagę na cenę (blaty raczej z płyty laminowanej niż drewna), lubimy kuchnie klasyczne, o jasnych kolorach. I zdecydowanie – zamknięte.

Na zdjęciu: Plan zdjęciowy serialu "M jak miłość - Małgorzata Kozuchowska i Witold Pyrkosz - rok 2004
Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek 

Do mieszkania przy Narbutta 53 w przedwojennej kamienicy na warszawskim Mokotowie aktorskie małżeństwo wprowadziło się na początku lat 80. Postawili na tradycję. Urządzili je po mieszczańsku, z pięknymi meblami, obrazami i bibelotami, co okazało się stylem uniwersalnym – tak samo dobrym dawniej, jak dziś. 

Elementem takiego wystroju jest komoda. Królowała w domach naszych babć i nadal jest modna. Pasuje do każdego wnętrza. Ma wiele zastosowań, pojemne szuflady pozwalają przechowywać pościel, dokumenty, zdjęcia. Poza praktyczną pełni też funkcję dekoracyjną umożliwiając ustawienie przedmiotów, do których mamy sentyment: fotografii, figurek, bibelotów. 

Podłogi mieszkania pokrywa dębowy parkiet „w jodełkę” dodający pomieszczeniom klasy i smaku.

Na zdjęciu. Gustaw Holoubek z Magdaleną Zawadzką - rok 1992
Zdzisława Sośnicka 

Perypetie rodziny Carringtonów śledziliśmy z opóźnieniem (serial zrealizowano w USA na początku lat 80., TVP zakupiła i pokazała go na początku następnej dekady), ale jego wpływ na gusta Polaków okazał się przemożny. Mieszkać jak u Carringtonów oznaczało bowiem „na bogato”, ale też niekoniecznie w dobrym guście. 

Prawdziwa rezydencja filmowych Carringtonów nazywa się Filoli i znajduje się w Woodside w Kalifornii, niedaleko San Francisco. Dom jest wystawiony na sprzedaż. Jak dotąd nie znalazł się nikt, kto gotów byłby wyłożyć za rezydencję z początku XX wieku 20 milionów dolarów. 

Dom Zdzisławy Sośnickiej w podwarszawskim Konstancinie kosztuje mniej. Na pierwszy rzut oka nie przypomina posiadłości Carringtonów, chociaż... W pięknym salonie ze stylowymi meblami znajduje się przeszklona amfilada, z której okna wychodzą na taras. Za nim rozciąga się imponujący ogród pełen kwiatów i drzew – duma właścicieli posiadłości, Zdzisławy Sośnickiej i jej męża.

Na zdjęciu: Zdzisława Sośnicka z mężem - rok 2001
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas