Reklama

Reklama

Chroń się przed wirusem

W zapobieganiu zakażeniu najwięcej możesz zrobić sama. Wychodź z domu tylko wtedy, gdy musisz i odpowiednio się do tego przygotuj.

Uszyj maseczkę

Z naturalnej tkaniny, którą wolno prać w 60 st. C. Dla siebie możesz wykorzystać bawełnianą koszulkę, kuchenną ściereczkę. Gdy chcesz uszyć maseczki dla personelu medycznego, używaj nowych materiałów. 

Wytnij prostokąt wielkości kartki A4. Złóż go na pół. Zszyj trzy boki. Odwróć na prawą stronę. 

Wzdłuż dłuższych boków zrób dwie zakładki (pliski) w odległości ok. 2-2,5 cm od  dłuższych krawędzi maski. Przeszyj wzdłuż krótszych brzegów, aby pliski się nie rozprostowały. Obrzuć brzegi odpowiednim ściegiem, by się nie strzępiły. 

Reklama

Przygotuj dwa 15-centymetrowe kawałki gumki (lub bawełniane troczki) i przyszyj w rogach krótszych brzegów maski - będą służyły do zakładania za uszy albo wiązania  z tyłu głowy. Uwaga! Codziennie pierz maseczkę w gorącej wodzie.

Na spacerze z psem

Zwierzęta nie zarażają się koronawirusem, ale na spacerze zachowaj ostrożność. Nie dotykaj pupila gołą dłonią. Po powrocie zdezynfekuj smycz. Wytrzyj psu łapy i sierść mokrą ścierką. Myj ręce zawsze, gdy dotkniesz pupila. Jeśli jesteś na kwarantannie, nie wolno ci z nim wychodzić! Poproś kogoś z rodziny. Przygotuj psa do spaceru i wystaw za drzwi. Sama z nikim się nie kontaktuj.

Bezpieczne zakupy

 Najpierw przejrzyj domowe zapasy. Idź za zakupy tylko kiedy trzeba je uzupełnić. Pamiętaj o rękawiczkach. Jeśli o nich zapomnisz, skorzystaj ze środka dezyfekcyjnego, który powinien być w każdym sklepie. Użyj go, zanim dotkniesz koszyka i towarów. Staraj się nie odkładać dotkniętych już produktów. Bierz do ręki tylko to, co zamierzasz kupić. Płać kartą.

Zakładaj rękawiczki

Poszukaj w domu cienkich rękawiczek, które będziesz mogła nosić na zewnątrz. Noś je w środkach komunikacji miejskiej, w urzędach, na klatce schodowej, kiedy dotykasz poręczy. Mogą być lateksowe, które wyrzucisz po powrocie do domu, albo bawełniane. Te drugie od razu upierz w gorącej wodzie z mydłem. W sklepie możesz robić zakupy w foliowych rękawiczkach, które znajdziesz przy warzywach i przy pieczywie.

Nie wpadaj w panikę

Zachowaj spokój.  Śledź oficjalne komunikaty i stosuj się do nich.  Wykorzystaj czas izolacji na rozwijanie swoich zainteresowań, aby nie popaść w przygnębienie. Zaplanuj każdy dzień. Dbaj o siebie. Jeśli pracujesz zdalnie, ubierz się jak do biura. Nie zasiadaj przed komputerem w piżamie.

Codziennie się gimnastykuj. Regularny ruch korzystnie wpływa na nastrój i samopoczucie.  Utrzymuj kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Dzwoń do nich, rozmawiajcie ze sobą.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy