Reklama

Reklama

Jak łykać leki?

​Gdy przyjmujesz lekarstwa, musisz zwracać większą uwagę na to, co jesz i pijesz.

Wszystkie preparaty, nawet suplementy witaminowe, należy popijać dużą ilością niskozmineralizowanej niegazowanej wody mineralnej.

Antybiotyków, np. tetracyklin i fluorochinoli oraz leków na osteoporozę z kwasem etydronowym nie łącz z mlekiem. Nie wolno nim popijać też powlekanych tabletek, które powinny rozpuścić się w jelitach (gdy rozpuszczą się w żołądku mogą podrażnić jego śluzówkę).

Nie łącz tabletek z sokami. W grejpfrutowym znajduje się naringenina, która spowalnia działanie enzymów, rozkładających leki. Jedynym wyjątkiem, gdy sok wręcz należy połączyć z lekiem, jest popijanie preparatów z żelazem sokiem pomarańczowym.

Reklama

Nie wolno aspiryny i środków przeciwbólowych łykać na czczo, bo kwas acetylosalicylowy i ibuprofen drażnią śluzówkę żołądka. Przyjmuj je pół godziny po posiłku. Tabletek nie należy rozgryzać, przecinać i miażdżyć, a kapsułek otwierać i wysypywać ich zawartości ani mieszać z płynami, bo to może zmienić działanie leku.

Nie łącz!


Aspiryny z czosnkiem, bo warzywo także rozrzedza krew. Leków na serce z błonnikiem i lukrecją, bo błonnik osłabia wchłanianie, a lukrecja powoduje skoki ciśnienia.

Uwaga!


Zawsze informuj lekarza o preparatach, które stosujesz. Wpływ jednych, np. na serce, może osłabiać lub wzmacniać działanie innych.

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: leki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy