Reklama

Ryzykowne kosmetyki?

Wielokrotne używanie dezodorantu w ciągu dnia, jeśli zawiera sole glinu, zwiększa szansę zachorowania na raka piersi wśród młodych kobiet. Jak działają antyperspiranty?

Zapach ludzkiego potu zależy od zawartych w nim substancji: amoniaku, mocznika, feromonów. Niekiedy uważa się, że duży wpływ na to, jak pachniemy, mają bakterie znajdujące się na skórze, które rozkładają pot. Jego zapach drażnił naszych przodków przez tysiąclecia, stąd zamiłowanie starożytnych i nowożytnych klas wyższych do rozmaitego typu pachnideł. Zabawne, że ludziom tym nie przychodziło do głowy, że czasami warto się umyć. Król Francji Henryk IV (1533-1610 r.) po intensywnym wysiłku po prostu zmieniał koszulę.

Dziś rynek środków, dzięki którym czujemy się świeżo i pachniemy ładnie, jest gigantyczny. Na półkach w supermarketach i drogeriach stoją dziesiątki rodzajów dezodorantów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Większość z nich zawiera sole glinu (chlorek glinu, węglowodorek glinu, nazywane niekiedy solami aluminium, glin jest jednak bardziej poprawną chemicznie nazwą). 

Reklama

Ryzykowne kosmetyki

Podejrzenia co do szkodliwości tych substancji pojawiły się już kilkanaście lat temu. Niektóre badania wykazywały bowiem, że ich używanie (pod pachą) zwiększa ryzyko raka piersi. Sole glinu dają się powiązać  ze stresem oksydacyjnym, uszkodzeniami DNA, zakłóceniami działania estrogenów. Badania na myszach wykazały, że duża koncentracja glinu w tkance prowadzi do rozwoju guza. Nie istniały jednak analizy pozwalające powiązać obecność tego pierwiastka w kobiecych piersiach (pochodzącego z dezodorantów) z występowaniem raka piersi.  

Czy aluminium w dezodorantach szkodzi?

Badania wykazały, że u kobiet poniżej trzydziestego roku życia, które używają  produktów pod pachę wielokrotnie w ciągu dnia, ryzyko zachorowania na raka piersi było średnio prawie cztery  razy większe niż w przypadku zdrowych kobiet. 

Co to może oznaczać? 

Przede wszystkim wszystko wskazuje na to, że produktów kosmetycznych zawierających sole glinu należy używać raz dziennie, zwłaszcza jeśli chodzi o młode kobiety.  

Zobacz także: Styl.pl/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rak piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy