Badania genetyczne – skuteczna profilaktyka chorób

Artykuł sponsorowany

Ludzki organizm to kombinacja genów. To właśnie geny odpowiadają między innymi za nasz wygląd, a także – jak się okazało – za charakter, inteligencję czy też... upodobania żywieniowe. Jednak w genach jest także zapisana skłonność naszego organizmu do różnych chorób. Dlatego odpowiednie badania genetyczne pozwolą być krok przed nimi, a tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Do badania genetycznego – nawet jeśli jest ono wykonywane z krwi – nie trzeba być na czczo
Do badania genetycznego – nawet jeśli jest ono wykonywane z krwi – nie trzeba być na czczomateriały promocyjne

W starym powiedzeniu, że: "lepiej zapobiegać, niż leczyć" kryje się wiele prawdy. Dlatego przez współczesną medycynę bardzo ceniona jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom i ich rozwojowi. Dziś w tym celu korzysta się z nowoczesnych i skutecznych narzędzi. Dużą rolę w profilaktyce odgrywa genetyka i naukowe odkrycia na tym polu. A ponieważ wiele chorób dziedziczymy w genach, to badania genetyczne wykonane w danym kierunku pozwolą na skuteczną profilaktykę. Wyniki badań genetycznych umożliwiają świadome działania w uniknięciu choroby - nie ma więc mowy o przypadkowości. Przy jakich chorobach i w jakich sytuacjach są wskazane badania genetyczne? Kiedy warto oddać swój materiał genetyczny do badania? Co konkretnie zyskujemy dzięki tym badaniom? O tym wszystkim w dalszej części tekstu.

Jak wygląda badanie genetyczne

Do tego typu badań potrzebne jest dostarczenie materiału genetycznego. Jest nim ślina lub próbka krwi. W związku z tym takie badania nie są w żaden sposób dla pacjenta bolesne. W ten sposób pobrany materiał biologiczny trafia do laboratorium. To tam jest wykonywane badanie genetyczne. Do badania genetycznego - nawet jeśli jest ono wykonywane z krwi - nie trzeba być na czczo. Co bardzo istotne, badania genetyczne to pełna pewność co do ich wyniku. Przed badaniem często przeprowadza się też konsultację z lekarzem genetykiem, który doradzi odpowiednie badanie.

Badania genetyczne - jakie choroby wykrywają

W badaniach genetycznych ich duża mocą, poza skutecznością wykrywania grożących nam chorób, jat to, że mają one bardzo szerokie spektrum. W związku z tym są używane do diagnozowania możliwości wystąpienia wielu chorób o podłożu genetycznym wynikających z mutacji genów. Nie bez powodu badania genetyczne są przeprowadzane w życiu płodowym dziecka. W życiu dorosłym zaś diagnostyka genetyczna jest wykorzystywana do badań w kierunku wystąpienia m.in. nowotworów. A to dlatego, że za wystąpienie określonych chorób nowotworowych są odpowiedzialne konkretne geny. Genetyczne badania są w stanie określić ryzyko wystąpienia:

  • raka piersi,
  • raka jajników,
  • raka jelita grubego,
  • raka prostaty,
  • raka nerki,
  • cukrzycy,
  • chorób sercowo-naczyniowych.

To tylko część badań, dzięki którym pobranie materiału genetycznego pozwoli określić, czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na daną chorobę nowotworową czy też inną. Poza tym testy DNA są wykonywane dla określenia niepłodności mężczyzn i kobiet czy ryzyka poronień u kobiet lub urodzenia martwego płodu. Genetyka medyczna daje także odpowiedź w kwestii ustalenia ojcostwa, gdy są co do tego jakieś wątpliwości.

Testy genetyczne - kiedy warto zrobić

Próbki krwi czy śliny warto poddać badaniom genetycznym - jeśli chodzi o profilaktykę chorób - na przykład wtedy gdy w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na raka jajnika, sutka czy też pojawiły się zachorowania na inne nowotwory. Badania genetyczne zaleca się też wtedy, gdy w piersiach danej kobiety wystąpiły zmiany niezłośliwe, takie jak przykładowo torbiele. Warto też zrobić badania genetyczne, gdy staramy się o dziecko, by mieć pewność, że u dziecka nie wystąpią choroby czy też wady genetyczne. Testy genetyczne i ich wyniki są też wykorzystywane do tego, by stosować najlepszą do swoich predyspozycji dietę. Badanie genetyczne jest też wykonywane w celu doboru najlepszej metody leczenia danej choroby. Tak by trafić nią w samo sedno i by przyniosła oczekiwane rezultaty w postaci zdrowia pacjenta. Badania genetyczne w tym celu są stosowane na przykład u pacjentów onkologicznych, by dobrać lek celowany na dany nowotwór. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do wykonania badań genetycznych, dlatego też każdy ma możliwość ich zrobienia.

Co zyskujemy po wykonaniu badań genetycznych

Przede wszystkim zyskujemy pewność, czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na daną chorobę - nie jest jednak powiedziane, że w każdym przypadku dana przypadłość się rozwinie. Jednak gdy wiemy, że może się tak stać, możemy w pełni świadomie o siebie zadbać. Zadbać o odpowiedni styl życia, dietę i ograniczyć ryzykowne zachowania, które mogą uaktywnić chorobę. Poza tym warto też w takim przypadku częściej kontrolować stan swojego zdrowia, robiąc badania i pozostając pod opieką specjalistów. Badania genetyczne to jeden z środków zapobiegawczych, który może powstrzymać rozwój choroby. W każdym przypadku badanie genetyczne to uzyskanie bardzo przydatnej w życiu świadomości.

Badania genetyczne to wiele możliwości, z których warto skorzystać między innymi dla naszego zdrowia. Dziś takie badanie to łatwa dostępność do niego, pełen komfort przebiegu i pewność wyników. Nie ma w tym przesady, że genetyka to dziedzina, która naprawdę ratuje życie - warto więc korzystać z jej zdobyczy.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas