Co może oznaczać wysypka na brzuchu?
Artykuł sponsorowany
Reakcje skórne w postaci wysypki, rumienia czy pokrzywki na brzuchu bywają odpowiedzią organizmu na wiele czynników, zarówno pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Mogą być one wynikiem np. uczulenia na leki, kosmetyki, detergenty czy składniki pokarmowe. Towarzyszą też wielu chorobom.
Uczulenie
Stanowi ono jedną z najbardziej powszechnych przyczyn problemu. Jest też najbardziej złożoną przyczyną, ponieważ reakcję alergiczną mogą wywołać różnorodne środki chemiczne wykorzystywane do prania ubrań i tekstyliów, sprzątania i prac gospodarczych w domu i ogrodzie, a także wyrobu leków, kosmetyków oraz żywności. W wyniku kontaktu skóry z alergenem lub przedostania się szkodliwego składnika do wnętrza organizmu pojawiające się zmiany dermatologiczne mogą mieć różnorodną postać. Najczęściej obserwuje się grudkowatą wysypkę, ale równie powszechne są przebarwienia, rumień i pokrzywka. Więcej informacji na temat tego, jak rozpoznać uczulenie na brzuchu, można znaleźć tu: https://badaniakrwi.pl/uczulenie-na-brzuchu-co-je-wywoluje-i-jak-je-rozpoznac/.
W zależności od wieku i stylu życia można podejrzewać przyczyny pojawienia się wykwitów. Przykładowo nieprzyjemne zmiany na brzuchu u niemowlaka bywają nierzadko wynikiem nietolerancji pewnych składników pokarmowych, w tym tzw. skazy białkowej, czyli alergii na białko mleka krowiego, które stanowi główny składnik żywieniowy w diecie. Wraz z rozszerzaniem diety maluszka lub zmianą podstawy diety mlecznej można obserwować, jak problem ustępuje. Należy jednocześnie uważać, wprowadzając inne produkty do jadłospisu, w tym owoce, np. truskawki, ale również miód czy produkty zbożowe, np. kaszki i owsianki.
Co więcej, nie tylko układ trawienny małego dziecka i osoby dorosłej bywa nadwrażliwy na substancje chemiczne. Zdarza się, że wysypka na brzuchu pojawia się po kąpieli czy balsamowaniu, a nawet po kontakcie z odzieżą i tekstyliami. Stanowi to reakcję organizmu na obecność w kosmetykach czy detergentach piorących i tkaninach drażniących substancji.
Niegroźne potówki
To dolegliwość równie powszechna u dzieci, jak i dorosłych, nie tylko stosujących pieluchy i pieluchomajtki, ale też odzież, która nie zapewnia właściwej cyrkulacji powietrza. W wyniku przegrzania i nadmiernego pocenia się skóry w newralgicznych miejscach, które dodatkowo są uciskane przez brzeg pieluszki, spodni czy bielizny, dochodzi do podrażnienia naskórka i pojawienia się nieprzyjemnej reakcji uczuleniowej. Stan ten nie jest groźny, ale gdy utrzymuje się długo, może prowadzić do miejscowych powikłań, w tym bolesnych nadżerek.
Wysypka na brzuchu w przebiegu chorób
Odpowiedź organizmu w postaci zmian skórnych w okolicy brzucha i tułowia, a także pleców bywa powszechna w przebiegu wielu chorób zakaźnych. Wśród nich można wymienić m.in.
- świerzb, wywołany przez świerzbowca ludzkiego. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z zainfekowaną osobą czy odzieżą. Choroba charakteryzuje się wysypką i ostrym świądem nasilającym się w nocy i po kąpieli;
- ospę wietrzną, wywołaną przez wirus ospy wietrznej i półpaśca VZV. Wysypka początkowo ma postać grudek, które z czasem zmieniają formę na pęcherze i krostki, a potem na strupki;
- różyczkę wywołaną przez wirus RNA. Przebiega ona z drobnoplamistą lub grudkowato-plamistą wysypką w towarzystwie objawów ogólnoustrojowych takich jak gorączka;
- szkarlatynę (płonicę), wywołaną przez paciorkowca z grupy A, której cechą charakterystyczną jest intensywny przebieg dolegliwości ze strony gardła i skóry.
Artykuł sponsorowany