Jak poradzić sobie z rozstępami po ciąży?
Artykuł sponsorowany
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Przynosi jednak wiele wyzwań, takich jak walka z rozstępami. Pojawiają się one wskutek gwałtownego rozciągania skóry, co prowadzi do uszkodzenia włókien kolagenowych. Rozstępy pojawiają się m.in. na brzuchu, biodrach, udach, piersiach i pośladkach. Mimo że nie powinnyśmy ich traktować jak defekt, czasami szukamy sposobów na ich zmniejszenie lub usunięcie. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozstępami po ciąży.
Rozstępy w ciąży - jak je zredukować? Proste sposoby
Rozstępy to specyficzne ślady na skórze, które powstają w wyniku nagłego jej rozciągania. Związane z nim uszkodzenie włókien kolagenowych prowadzi do utraty elastyczności skóry i powstawania podłużnych linii na ciele o czerwonym, różowym lub fioletowym zabarwieniu. Z czasem linie bledną.
Rozstępy są naturalnym zjawiskiem w czasie ciąży. Spowodowane są m.in.:
- szybkim przyrostem masy ciała,
- zmianami hormonalnymi (głównie nadprodukcją kortyzolu),
- predyspozycjami genetycznymi,
- wiekiem (starsze osoby mają mniej sprężystą skórę).
Jeśli rozstępy już się pojawiły, można spróbować zminimalizować ich widoczność. Dobrym pomysłem jest krem na rozstępy lub maść, których zadaniem jest ich redukcja. Wygląd skóry poprawić mogą produkty z zawartością kwasu hialuronowego, kolagenu czy witamin A, C i E. Kosmetyki będą skuteczne, jeśli stosunkowo wcześnie zacznie się ich używać (w chwili pojawienia się rozstępów). Ważna jest też systematyczność.
Na widoczne już rozstępy pomóc mogą peelingi chemiczne, czyli zabiegi z użyciem kwasów (np. glikolowy). Dzięki nim można usunąć martwy naskórek i zadbać o stymulację produkcji kolagenu. Systematyczne peelingi mogą też poprawić teksturę skóry i znacznie zmniejszyć widoczność rozstępów.
Profesjonalne usuwanie rozstępów po ciąży, krok po kroku
Domowa pielęgnacja kosmetykami na rozstępy to bardzo dobry pomysł. Jeśli to jednak nie wystarcza, a rozstępy są mocno widoczne, można się wspomóc profesjonalnymi zabiegami. Warto zaznaczyć, że niektóre zabiegi wykonać można po ciąży, a inne nawet w trakcie jej trwania. Wśród popularnych zabiegów medycyny estetycznej wyróżniamy:
- laser frakcyjny - skuteczna metoda do walki z większością rodzajów rozstępów. Laser ten jest bardzo inwazyjny i doskonale wpływa na głębokie komórki skóry, stymulując je do odnowy. Stare komórki zamieniane są na nowe, a skóra zostaje zastymulowana do produkcji kolagenu. Dzięki temu zmniejsza się widoczność rozstępów. Zabieg wykonywać można w całym okresie ciąży i podczas karmienia piersią;
- kolagen - z tym zabiegiem należy poczekać do końca okresu karmienia piersią. Kolagen jest składnikiem skóry odpowiadającym za jej elastyczność i gojenie się. Dzięki podaniu go do skóry rozstępy mogą się wygładzić i zredukować;
- osocze bogatopłytkowe - zabieg polecany zarówno dla kobiet będących w ciąży, jak i po. Do skóry podawany jest materiał pozyskiwany z krwi pacjentki. Bogaty jest w naturalne składniki odżywcze, które mogą pomóc w walce z rozstępami.
Przed podjęciem decyzji o konkretnym zabiegu należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.
W jaki sposób można zapobiegać rozstępom?
Nie ma jednej skutecznej metody, która zlikwiduje rozstępy ciążowe w 100% i nie pozostawi po nich najdrobniejszego śladu. Jeśli jeszcze nie miałaś rozstępów, możesz jednak zminimalizować ryzyko ich pojawienia się. Oto kilka dobrych sposobów.
- Dbanie o wagę - zbyt szybki przyrost masy ciała obciąża skórę. W miarę możliwości warto zadbać o systematyczne i umiarkowane przybieranie na wadze w ciąży.
- Aktywność fizyczna - pomaga w utrzymaniuelastyczności skóry i kontrolowaniu przyrostu masy ciała.
- Zdrowe odżywianie - jest kluczowe dla utrzymania elastycznej, zdrowej skóry.
- Nawilżanie skóry - systematyczne używanie kremów i olejków nawilżających pomoże zachować elastyczność skóry.
Warto pamiętać, że rozstępy to trwałe zmiany w strukturze skóry. Nie można całkowicie się ich pozbyć. Możliwe jest jednak poprawienie wyglądu skóry i zmniejszenie widoczności rozstępów. Warto działać holistycznie i zadbać o swoje ciało, stosując odpowiednie kosmetyki, dbając o sylwetkę i zdrowo się odżywiając. Można też wesprzeć się zabiegami medycyny estetycznej. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepsze osiągniemy rezultaty.
Rozstępy po ciąży dotykają wiele kobiet. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które nie jest tematem tabu. Mimo że nie ma jednego stuprocentowego sposobu na ich uniknięcie lub całkowite usunięcie, warto odpowiednio dbać o swoją skórę - przed ciążą, w trakcie i po ciąży. Dzięki temu, z rozstępami czy bez nich, skóra może być promienna, nawilżona i lśniąca.
Artykuł sponsorowany