Jak prawidłowo zmyć makijaż?

Wiele kobiet każdego dnia starannie nakłada makijaż. Przy wieczornym oczyszczaniu twarzy często nie jesteśmy już tak dokładne, co więcej – niektórym z nas zdarza się zapominać o demakijażu. Skutkuje to pogorszeniem stanu skóry i pojawieniem się niedoskonałości, utrudnia także prawidłowe wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Jak krok po kroku wykonać demakijaż oczu i twarzy? O czym należy pamiętać? Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej do oczyszczania skóry twarzy? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące demakijażu!

Dlaczego demakijaż twarzy i oczu jest tak istotny?

Dlaczego prawidłowo wykonany demakijaż jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że wszystkie kosmetyki kolorowe nakładane na skórę w dużej mierze są zanieczyszczeniem. W połączeniu z wydzielanym przez skórę sebum i złuszczającym się naskórkiem oraz pyłami z powietrza gromadzącymi się w ciągu dnia na skórze, mogą blokować pory, utrudniać jej oddychanie i prowadzić między innymi do powstawania wyprysków skórnych. Wśród innych zagrożeń, jakie niesie rezygnacja z dokładnego demakijażu, warto wymienić

  • zaskórniki, 
  • poszarzenie cery, 
  • utratę jędrności skóry twarzy, 
  • przyspieszenie procesów starzenia się skóry, 
  • osłabienie i zwiększoną łamliwość rzęs, 
  • podrażnienie i przekrwienie oczu. 

Czym wykonać demakijaż?

Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków wspomagających dokładny demakijaż, przeznaczonych również do cery wrażliwej i alergicznej. Różnią się one składem, substancjami aktywnymi, konsystencją i sposobem stosowania. Wybór zależy od osobistych preferencji i typu cery. Warto wziąć pod uwagę rodzaj stosowanych kosmetyków do makijażu i stopień wrażliwości oczu. Warto unikać kosmetyków zawierających alkohol, który nie tylko prowadzi do przesuszenia skóry, ale może również podrażniać, zwłaszcza delikatne okolice oczu. 

Wśród najpopularniejszych kosmetyków do demakijażu są

  • płyn micelarny - skuteczny i szybko działa, poradzi sobie nawet z ciężkim makijażem. Jego działanie opiera się na właściwościach miceli, niewielkich cząsteczek, które wiążą się z zanieczyszczeniami i usuwają je z powierzchni skóry. Tworzy warstwę hydrofilową, która odpycha wodę, doskonale wiąże się z tłuszczami i przepuszcza powietrze; 
  • płyn dwufazowy - przeznaczony głównie do zmywania ciężkich, wodoodpornych kosmetyków do makijażu. Obie fazy (wodna i olejowa) wspomagają usuwanie zanieczyszczeń, ale nie podrażniają nawet wrażliwej skóry; 
  • mleczko lub emulsja do demakijażu - jedno z tradycyjnych rozwiązań, dobrze usuwają pozostałości kosmetyków, jednocześnie lekko nawilżając skórę. 

Jak oczyścić twarz krok po kroku?

Oczyszczanie skóry twarzy zawsze należy zaczynać od usunięcia najcięższych kosmetyków kolorowych, czyli makijażu oczu i ust. Większość produktów do demakijażu nakłada się na wacik, a nie bezpośrednio na skórę. Warto wybierać te zawierające 100 proc. bawełny - są delikatne i bezpieczne dla skóry i oczu. Przed rozpoczęciem demakijażu pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk. 

Jak wykonać demakijaż oczu?

Aby usunąć z oczu kolorowe kosmetyki, takie jak: tusz do rzęs, cienie, kredkę do oczu czy eyeliner, przyłóż do górnej powieki wacik dobrze nasączony kosmetykiem do demakijażu i delikatnie dociśnij. Po kilkunastu sekundach (gdy produkt rozpuści już makijaż) przesuń go do dołu, w stronę wewnętrznego kącika oka (nigdy na odwrót!). Zabrudzony wacik wymień na nowy i powtarzaj czynność, aż będzie on całkowicie czysty. Płyn micelarny lub olejek do demakijażu możesz nałożyć na patyczek kosmetyczny i dokładnie doczyścić nim linię rzęs.  

Jak usunąć pomadkę?

Po demakijażu oczu pora zająć się ustami. Nie zostawiaj ich na koniec, gdyż oczyszczając całą twarz, niepotrzebnie rozmażesz pomadkę. Klasyczne pomadki bez problemu usuniesz płynem micelarnym lub mleczkiem do demakijażu. Pomadki, konturówki i błyszczyki o zwiększonej trwałości wymagają czasem nieco więcej cierpliwości, dlatego warto zastosować olejki do demakijażu lub zwykłą oliwę z oliwek. Podobnie jak przy oczyszczaniu oczu, demakijaż ust wykonuj tak długo, aż wacik będzie czysty. 

Oczyszczanie skóry twarzy

Pora na dokładne oczyszczanie skóry twarzy. W usuwaniu pudrów i podkładów doskonale sprawdza się przede wszystkim płyn micelarny, który jak magnes ściągnie z twarzy resztki kosmetyków i inne zanieczyszczenia, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy. 

Wacik obficie nasączony kosmetykiem do demakijażu przesuwaj po czole, nosie i policzkach okrężnymi ruchami, delikatnie dociskając go do skóry. W okolicach szyi demakijaż twarzy należy wykonywać z dołu do góry. Gdy kosmetyki zostały już usunięte z twarzy, pora na dogłębne oczyszczanie z dodatkowych zanieczyszczeń ukrytych w porach. 

Sięgnij po ulubiony kosmetyk do mycia twarzy (np. piankę lub żel) i dokładnie rozprowadź go na skórze, wykonaj delikatny masaż. Następnie dokładnie oczyść skórę letnią wodą. Jeżeli zależy ci na nieskazitelnie czystej cerze, warto raz, dwa razy w tygodniu wykonać też peeling, co usunie martwy naskórek i dogłębnie oczyści twarz z wągrów. 

Po demakijażu przetrzyj twarz wacikiem nasączonym tonikiem. W ten sposób nie tylko przywrócisz skórze prawidłowe pH (w kontakcie z wodą i detergentami pH się zmienia), ale również sprawdzisz, czy wszystkie kroki wykonałaś właściwie. Jeżeli demakijaż został wykonany prawidłowo, wacik powinien być całkowicie czysty

Twoja skóra jest teraz gotowa na naniesienie kosmetyków takich jak krem lub serum. 

>>Sprawdź również: Oczyszczanie twarzy w domu - metody oczyszczania porów

Demakijaż twarzy i oczu - najczęściej popełniane błędy

Pozornie demakijaż to jedna z najprostszych czynności pielęgnacyjnych. Wiele z nas jednak popełnia podstawowe błędy. Wśród tych najczęstszych są: 

  • nadmierne tarcie - bez względu na to, czy wykonujesz demakijaż oczu czy twarzy, wacik powinien jedynie delikatnie sunąć po skórze. Intensywne, mocne tarcie, zwłaszcza wrażliwej skóry wokół oczu, powoduje osłabienie jej włókien i zwiększa ryzyko powstawania zmarszczek, może również uszkadzać rzęsy; 
  • nieprawidłowy kierunek zmywania - aby zapobiec wypadaniu rzęs, przy demakijażu oczu i usuwaniu tuszu niezwykle ważne jest przesuwanie płatka kosmetycznego w odpowiednim kierunku. Zawsze zmywaj tusz, przesuwając wacik ruchem pionowym, od nasady aż do końca rzęs, a nie w prawo i w lewo; 
  • zbyt rzadka zmiana wacików - wiele z nas wykonuje demakijaż, używając tylko jednego lub maksymalnie dwóch, trzech wacików. To poważny błąd, bo po pierwsze, przenosimy zanieczyszczenia z okolic oczu na usta lub twarz. Po drugie, wacik ma określoną chłonność i część zanieczyszczeń pozostaje na skórze. Po trzecie, nie jesteśmy w stanie ocenić skuteczności wykonanego demakijażu, a powinien on być wykonywany aż do czystego płatka kosmetycznego; 
  • stosowanie nieodpowiednich płatków kosmetycznych - aby demakijaż był skuteczny, a jednocześnie przyjemny, warto zwrócić uwagę na stosowane płatki kosmetyczne. Sięgajmy po te wykonane w 100 proc. z bawełny - nie tylko nie podrażniają skóry, ale również nie pozostawiają włókien i dobrze wchłaniają zanieczyszczenia. 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy