Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz… Dlaczego odczuwamy ból pleców po nocy?
Artykuł sponsorowany
Czy ból pleców może zależeć od podłoża do snu? W powiedzeniu “jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” zwłaszcza dla osób z dolegliwościami kręgosłupa jest wiele prawdy! Dlatego warto przyjrzeć się swojemu materacowi. Jak dobrać materac, aby zapewnić sobie komfortowy sen, a tym samym dobre samopoczucie i pełnię energii następnego dnia? Sprawdź nasze wskazówki!
Ból pleców po nocy - jakie może mieć przyczyny?
Poranny ból kręgosłupa jest wyjątkowo częstym zjawiskiem. To właśnie rano najczęściej zdarzają się incydenty bólowe określane potocznie jako “postrzał" (czyli lumbago), ataki rwy kulszowej i zablokowania kręgosłupa, uniemożliwiające pochylenie się. Czym to jest spowodowane i dlaczego objawy te mają tendencje do pojawiania się właśnie rano?
Chociaż problemy te mogą zdarzyć się o każdej porze dnia, to o poranku kręgosłup jest jeszcze nieprzygotowany do pełnej aktywności po wielu godzinach spędzonych w pozycji leżącej. Kręgosłup potrzebuje “rozgrzewki", a więc stopniowego wejścia w nowy dzień.
Dodatkowo dyski mogą być nienawodnione po nocy. Tym samym gorzej znoszą wszelkie obciążenia. A poranek, zwłaszcza dla osób pracujących, jest często chwilą, w której wykonujemy czynności w pośpiechu. Zrywamy się na dźwięk budzika, szybko ścielimy łóżko (nieraz w pochyleniu się), sięgamy po ciężką torbę i...pojawia się ból pleców. Dzieje się tak zwłaszcza u osób z dyskopatią, lecz nie tylko.
Innym scenariuszem jest pobudka z powodu bólu kręgosłupa. Może on boleć przy zmianie pozycji w łóżku lub przy wstawaniu. I w takiej sytuacji pierwszą rzeczą, której warto się przyjrzeć, jest materac, na którym śpimy.
Zasady higieny snu dla osób z porannym bólem pleców
Mając poranne bóle pleców, warto wypróbować zasady higieny snu. U osób z bólem kręgosłupa (zwłaszcza tym pojawiającym się rano) dobrze jest wdrożyć następujące działania:
- Dobre dopasowanie materaca (powinien on podeprzeć kręgosłup i zapobiegać jego wygięciu, więc nie może być zbyt miękki) oraz poduszki (poduszka powinna mieć taką wysokość, aby kręgosłup szyjny był ustawiony w jednej linii z tułowiem).
- Spanie w pozycji leżenia na boku z poduszką między kolanami lub z większą poduszką-wałkiem (do ułożenia na niej górnoleżącej nogi w leżeniu na boku). Unikanie spania na brzuchu.
- Techniki relaksacyjne stosowane wieczorem, w tym trening autogenny Schultza lub progresywna relaksacja wg Jacobsona (wskazówki dotyczące tych technik można znaleźć na przykład na YouTube - z wykorzystaniem nagrania łatwiej będzie przeprowadzić taką sesję relaksacyjną).
Ma to na celu rozluźnienie mięśni, w tym tułowia i pleców, co jest ważne dla ich nocnej regeneracji, a także dla jakości snu.
- Unikanie korzystania ze smartfona przed snem, zwłaszcza podpierając przy tym głowę na dodatkowej poduszce (takie przyzwyczajenie może skutkować porannym bólem kręgosłupa szyjnego).
- Rezygnacja z intensywnego wysiłku fizycznego tuż przed snem.
- Wstawanie z łóżka stopniowo i powoli, z pozycji leżenia na boku.
Zasady te pozwolą lepiej spać i sprawniej wstawać, a zarazem będą elementem ochrony kręgosłupa przed przeciążeniami. Stworzenie optymalnych warunków do spania pozwoli odpocząć mięśniom stabilizującym kręgosłup, a dobrze dopasowany materac zabezpieczy ustawienie tułowia podczas snu.
Ból pleców a rodzaj materaca - jakie podłoże do snu jest najlepsze?
Podłoże do snu należy dobrać do własnych potrzeb, uwzględniając masę ciała oraz dodatkowe problemy (takie jak na przykład alergia i astma).
U większości osób najlepiej sprawdzają się materace o średnim stopniu twardości. Należy zwrócić uwagę, aby materac nie był bardzo miękki, gdyż taki powoduje zapadanie się w nim tułowia i nienaturalne jego wygięcie. Przebywanie w tak niekorzystnej dla kręgosłupa pozycji może skutkować porannym bólem pleców.
U osób chcących uniknąć bólu pleców po nocy, jak i dla tych z przewlekłymi problemami z kręgosłupem dobrym rozwiązaniem mogą być nowoczesne materace piankowe. Aktualnie to już nie tylko jeden rodzaj pianki, ale różne jej kombinacje i ergonomiczne rozłożenie stref twardości pozwalają na stworzenie dla kręgosłupa optymalnych warunków do nocnej regeneracji.
Takie materace oferuje Snoovio - marka materacy piankowych. Pianka hybrydowa jako górna warstwa, następnie pianka termoelastyczna (która pozwala na dopasowanie się materaca do użytkownika), a najgłębiej rdzeń z pianki konwencjonalnej nadający trwałości. To tylko niektóre z rozwiązań, jakie są stosowane w nowoczesnych materacach.
Rozwój takich technologii jest pozytywnym zjawiskiem, gdyż aktualnie producenci biorą pod uwagę anatomiczne potrzeby naszych pleców.
Temat podłoża do snu pokazuje, jak ważny dla zdrowia kręgosłupa jest prawidłowo dobrany materac. Mając więc poranne bóle pleców, ale też chcąc profilaktycznie zadbać o swój kręgosłup, warto postawić na dobry materac, poprawić pozycję do snu i wypracować sobie stopniowy sposób wstawania z łóżka. Te wszystkie czynniki łącznie mają duże znaczenie dla porannego komfortu!
Artykuł sponsorowany